Radnice v Karviné nabízí nezaměstnaným za takzvanou veřejnou službu stravenky
Zákonodárci chtějí oživit dobrovolnou veřejnou službu. Problém je v tom, že o ni nezaměstnaní nemají zájem a nová legislativa by měla zajistit alespoň nějakou odměnu za práci vykonanou pro obec. Mezi výjimky, kde veřejná služba bez problémů funguje, patří Karviná. Tamnímu magistrátu se osvědčil jednoduchý nápad - za práci dává stravenky.
V ruce smeták a lopatku. Dobrovolné bezplatné veřejné službě za stravenky jako zvláštní odměnu se v Karviné daří. I v psím útulku, kde teď pomáhá pan Karel.
„Natírám, nové plechy dávám, baví mě to tady. Dvě stravenky, je to takový přivýdělek.“
Jak se v Karviné daří dobrovolné veřejné službě, zjišťoval reportér Martin Knitl
Kvůli práci za stravenku se na karvinskou radnici stále snáší kritika. Je to ale jenom jakýsi bonus, pozornost, není to žádná mzda, ujišťuje mluvčí města Šárka Swiderová.
„Vím, že jsme napadáni za to, že vykořisťujeme, ale je to naprosto v souladu se zákonem. Pokud můžeme, zařazujeme je potom do veřejně prospěšných prací za základní mzdu. Momentálně jsme vděční za to, že nám pomůžou s údržbou města.“
Veřejná služba teď zaměstnává v Karviné třicet lidí. I tady úředníci sledují, jak se v Parlamentu změní pravidla, protože nápad se stravenkami by pak už nemusel být tak na očích. Kdyby si zájemci o veřejnou službu mohli legálně přivydělat a nepřišli o sociální dávky.