Přes 400 lidí demonstrovalo v Litoměřicích proti pálení kalů na Ústecku

Podruhé ve dvou dnech protestovali obyvatelé Ústeckého kraje proti spalování ropných kalů z Ostravy v jejich regionu. Škodlivé látky se vozí na skládku nedaleko Litvínova a pálit se mají v cementárně v Čížkovicích na Litoměřicku. V pátek demonstrovalo asi 150 lidí v Teplicích, dnes svůj nesouhlas přišli vyjádřit i lidé z Litoměřic.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Litoměřická demonstrace proti pálení ostravských kalů

Litoměřická demonstrace proti pálení ostravských kalů | Zdroj: ČTK

Několik desítek účastníků demonstrace své názory vyjevilo také za pomoci transparentů. „Konec obchodů s jedy. Chceme čisté ovzduší. Hejtmance nevěříme,“ hlásaly některé z nich.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Zimmer sledoval demonstraci proti pálení kalů

Lidem i samosprávám a vedení okolních obcí a měst také vadí, že se o věci rozhodovalo bez vědomí veřejnosti za zdmi úřadů. „Pálení kalů bylo veřejně projednáváno v Ostravě a zde v tomto regionu nikdo nic nevěděl. A dneska se nás opět nikdo na nic neptá,“ uvedl čížkovický místostarosta Pavel Kimmer.

Zazněly i výtky na adresu Ústeckého kraje, který údajně spalování povolil. Proti tomu se však důrazně ohradil náměstek hejtmanky Arno Fišera. Vinu svaluje na dřívější rozhodnutí vlády a ministerstva životního prostředí:

„Vládní zakázka byla schválena v roce 2004 a 2008 byly režimy včetně přepravy schváleny vládou, kterou někdo řídil. A nějaký ministr životního prostředí se pod to podepsal.“

Fišerovi ale oponuje starosta Litoměřic. Podle něj se Ústecký kraj mohl vyjádřit k výjimce navážení kalů z Ostravy.

Petici podepsaly už tisíce lidí

Účastníky akce nerozptýlila ani ujištění ze strany cementářů nebo Ústeckého kraje, který slibuje, že občanům nebezpečí nehrozí a emise zůstanou pod povolenými limity.

„Firmy to dělají za peníze, to je pravda. Ale ty firmy tady nežijí. Zisky všechny jdou pryč a zatížené prostředí zůstane nám,“ stěžoval si účastník demonstrace.

Akce se na pozvání pořadatelů účastnil také zástupce odboru životního prostředí a starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

Cílem organizátorů bylo také sehnat další podpisy pod petici proti navážení a spalování ostravských kalů, která se objevila už na páteční demonstraci v Teplicích. V Litoměřicích ji zatím podepsalo už několik tisíc lidí.

Pořádající občanská iniciativa Proti kalům prý neplánuje v tlaku na kompetentní orgány polevit.

Do situace zatím nechce zasahovat ministerstvo životního prostředí. Kontroverzní projekt má podle něj na starosti krajská hygienická stanice, krajský úřad a Česká inspekce životního prostředí.

Miroslav Zimmer, Pavel Cyprich, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme