Pohled na stověžatou Prahu kazí antény a satelity, stěžují si památkáři a zavádí změnu

Pražští památkáři budou lidem mluvit do toho, jak má vypadat střecha na jejich domě. Především tedy těm, kteří bydlí v historickém centru metropole. Nelíbí se jim antény, satelity nebo nástavby. Manuál, kterým se budou Pražané řídit, by měl být hotový koncem roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antény

Antény | Foto: F. Tichý

„Když se podíváte z Hradu, tak střechy v rostlém historickém území nevypadají tak špatně, ale to, co se tady poslední dobou vrší, jsou různé střešní vestavby nebo celkově nástavby, úpravy krovů, otázka velkých ateliérových oken, ale je to také otázka velkých parabolických satelitů, vysílačů různých společností,“ říká ředitel památkového odboru magistrátu Jiří Skalický.

Připadá mu zvláštní, že v jiných zemích šiřitelé signálu používají takovou techniku, která co nejméně zasahují do vzhledu stavby, v Praze ale nikoli. Chystaný dokument by měl donutit vlastníky k investicím do novějších, miniaturizovaných technologií.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak by se měl změnit pohled na střechy Prahy, zjišťoval redaktor ČRo Jakub Urban.

„Je to úplně o něčem jiném, jestliže tam máte metrovou anténu, kterou pak zespoda z třiceti metrů pomalu nevidíte a má průměr třicet centimetrů, než když koukáte na čtyřmetrovou kládu, která má 60 centimetrů v průměru.“

Právě v dalších zemích zapsaných na seznamu národního dědictví UNESCO chtějí památkáři hledat inspiraci. Manuál by tedy měl dát majitelům domů jasná pravidla, jak postupovat například při rekonstrukci půdní zástavby nebo zasazení vikýřových oken.

„Nemůžete aplikovat různý styl střešních nástaveb nebo různých oken do dvou domů, které mají jiné pohledové situace, jsou v jiném území. Prostě bude se tady trošku rozlišovat, ale v metodice právě přístupy a možnosti budou a bude to samozřejmě zdůvodněné,“ vysvětluje ředitel.

Skalický zároveň dodává, že v řadě případů bude nutné postupovat individuálně, protože v tak architektonicky bohatém městě, jako je Praha, není možné vytvořit obecný dokument.

Obdobně už pražští památkáři řešili situaci týkající se reklamních zařízení v ulicích Prahy a také regulaci restauračních zahrádek.

Jakub Urban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme