Správa železnic hájí postup v architektonické soutěži o proměnu hlavního nádraží v Praze. Zpočátku podle ní nebylo jasné, že je to kulturní památka. To připouští i památkáři. Co bude s projektem dál?
Podle mluvčího oddělení stavebního dozoru radnice jakékoli odstranění nebo instalace písmene nebo symbolu na budovách ve staré zástavbě vyžaduje povolení, aby se zachoval historický vzhled staveb.
„Výhoda klientů z Ruska a Asie byla, že šlo o organizované zájezdy. To je vždy pro provoz jednodušší,“ říká Oldřich Pešek z Národního památkového ústavu.
Jak se staví památkáři k instalaci fotovoltaiky na památkově chráněné stavby? Nejsou ochránci kulturního dědictví příliš rigidní? O tom mluví generální ředitelka Národního památkového ústavu.
Stromům na náměstí brání jak inženýrské sítě, tak archeologické bohatství. Nic z toho ale není vidět, uznává památkářka a vysvětluje tím, proč se ozývá volání po výsadbě stromů v centrech měst.
Zájem Teplic o chátrající Hadí lázně trvá. Radní to potvrdili zveřejněním tzv. „záměru o koupi objektu i s pozemkem“. Konkrétní nabídkou podnikatele Jaroslava Třešňáka se zatím ale nezabývali.
Most patří Správě železniční dopravní cesty, která ho chce zbourat a na jeho místě postavit kopii, což však v tuto chvíli kvůli památkové ochraně není možné.
Pražská Technická správa komunikací (TSK) ve čtvrtek otevřela pro pěší jižní lávku na železničním mostě z Podskalí na Smíchov. Oprava vyšla na asi 10 milionů korun.
Adriana Krnáčová chtěla změnou zrychlit stavební řízení. Národnímu památkovému ústavu vytýkala, že nerespektuje zákonem stanovené lhůty, které magistrát má pro rozhodnutí o daných projektech.
Poloroubený měšťanský dům stál v České Kamenici téměř 400 let. Na jeho místě bychom dnes našli jen prázdnou parcelu. Stavení bylo v úterý zdemolováno, a to i přes to, že bylo památkově chráněno.
Překvapení čekalo na podnikatele na Praze 3, který si šel na úřad vyřídit povolení k provozování letní zahrádku. Od letošního roku totiž nově musí mít povolení od magistrátních památkářů.
V Praze se rozhořel spor o chátrající vily v ulici Milady Horákové. Podle developerské firmy Lordship mají stavby v Bubenči nedaleko výjezdu z tunelu Blanka špatnou statiku a ohrožují okolí. S demolicí vil ale nesouhlasí Praha 6 ani památkáři.
Některé pražské nemocnice se při úpravách a přestavbách musejí vypořádat s tím, že jejich budovy jsou na seznamu kulturních památek. Často to pak úpravy zdržuje a někdy i prodražuje.
Velkou slávu zažijí obyvatelé malé osady Hrozová na Osoblažsku. Po více než roce se totiž znovu otevírá kostel sv. Michaela, který ukrývá poklad nevyčíslitelné hodnoty. Při opravách tam pod omítkou náhodou objevili nástěnné malby z 13. století, které překvapily jak farníky, tak památkáře a restaurátory. Obnova fresek končí dnes slavnostní bohoslužbou. Při ní budou na věřící ze zdí shlížet světci a králové v nadlidské velikosti.
Pražští památkáři se rázně ohradili proti tomu, jak pořadatelé pojali oslavy čínského nového roku v centru města. Podle ředitele magistrátního odboru památkové péče Jiřího Skalického nepatří na Staroměstské náměstí obří lampiony ani podobné atrakce.
V interiéru jediného minaretu v České republice se činí restaurátoři. Asi 60 metrů vysoká vyhlídková věž, která je součástí lednického zámeckého parku, patří k nejnavštěvovanějším tuzemským památkám, osm sálů v prvním patře ale zůstávalo zavřených. Než je památkáři zpřístupní, je potřeba obnovit bohatou orientální výzdobu.
I náhoda hraje důležitou roli v životě památkářů. Například v cisterciáckém klášteře v Plasích na Plzeňsku se objevily součásti oltáře plzeňského kostelíku U Ježíška, o jehož záchranu se už od roku 2001 snaží Občanské sdružení pro obnovu památek Rokycanska. Podobná náhoda provázela i nalezení postaviček z Betléma. A stejně nečekaně vypluly na svět také původní píšťaly varhan.
Historický most v Ronově nad Sázavou čeká další oprava. Ze vzácné technické památky z 16. století opadává omítka, která nevydržela první mírnou zimu. Dělníci ji v těchto dnech seškrabují a vlastník - město Přibyslav - opět usilovalo o to, aby zůstal kamenný. Marně. Památkáři dnes vybrali další typ omítky, který ruční práci kameníků znovu zakryje.
Normalizační plastiky ze sídlišť nebo pražského metra budou pod větší ochranou. Nově se o ně má starat speciální komise památkářů. Jen v Praze takových děl byly téměř dva tisíce. Jenže v poslední době jich stovky zmizely. Nejistý stále zůstává i osud kašny Sjednocená Evropa na náměstí Jiřího z Poděbrad.
Návštěvníci budou možná přicházet do Severočeského muzea v Liberci jinudy než doposud. Podle nového návrhu počítá vedení muzea s bočním vchodem v suterénu budovy namísto hlavních dveří nad dvojitým schodištěm. Takovou přestavbu ale zásadně odmítají památkáři.
Krajský úřad Olomouckého kraje zrušil rozhodnutí památkářů magistrátu, kteří dali souhlas k plánované stavbě výškové budovy Šantovka Tower poblíž historického centra Olomouce. Magistrát města Olomouce dosud rozhodnutí krajského úřadu o zrušení povolení stavby výškové budovy u Šantovky nedostal.
Potápěči začali s rozsáhlým průzkumem dna Vltavy u Staroměstské věže Karlova mostu. I přes lezavé počasí se do vody podívali hned několikrát. Celou akci organizuje Muzeum hlavního města Prahy ve spolupráci s památkáři. Odborníci čekají, že by řeka mohla vydat cenné objevy - dno se v prozkoumávané oblasti podle jejich odhadů od středověku prý příliš neproměnilo.
V nové olomoucké čtvrti Šantovka by měl vyrůst 75metrový věžák. A zatímco odpůrci stavbu označují za katastrofu, investor své záměry hájí: budova svou moderní architekturou město obohatí.
Na Karlově mostě začal průzkum, který ukáže, jak památku opravit co nejšetrněji. Pražský magistrát se tak připravuje na další etapu rekonstrukce. Její první část skončila před třemi lety a kvůli neodborným zásahům do zábradlí mostu si vysloužila silnou kritiku památkářů.
Podle úředníků magistrátu pomůže neudržované historické domy v Praze zachránit jen změna památkového zákona z roku 1987. Chátrajících budov jsou v české metropoli desítky. Jejich majitelé je většinou nechávají znehodnotit, aby místo nich mohli na lukrativních parcelách postavit nové objekty.