Památkáři vracejí zašlý lesk vnitřní výzdobě lednického minaretu
V interiéru jediného minaretu v České republice se činí restaurátoři. Asi 60 metrů vysoká vyhlídková věž, která je součástí lednického zámeckého parku, patří k nejnavštěvovanějším tuzemským památkám, osm sálů v prvním patře ale zůstávalo zavřených. Než je památkáři zpřístupní, je potřeba obnovit bohatou orientální výzdobu.
Restaurátoři musí především zajistit odlupující se omítku a vrátit barvu ornamentům, které zdobí stropy.
„V této místnosti, která se odkryla na původní výmalbu, byly napadeny trámy, takže se čtyři z nich měnily. Nějaký předchozí restaurátor sundával malby na takzvaný transfer. Všechno je to detailně malované. Je to pracné,“ říká šéf restaurátorů Pavel Kučera.
Minaret nechal na přelomu 18. a 19. století zbudovat Alois Josef I. Prostory využívali Lichtenštejnové k výstavám svých exotických sbírek umění.
„Minaret je stavba, která nemá s islámem nic společného. V době jejího vzniku neexistovala letadla, nebylo možno přehlédnout ty nádherné parkové plochy z výšky, proto vybudovali tuto vyhlídkou věž. A protože v té době šel do módy romantismus, nabízelo se pojednat ji jako orientální minaret,“ vysvětluje kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.
Památkáři minaret opravují postupně už od 90. let. Unikátní sály v prvním patře nikdo neviděl od druhé světové války, v nadcházející hlavní turistické sezoně by se to ale mělo změnit. Dělníci musí do té doby opravit ještě fasádu v přízemí a okolí celé stavby.
„Doplňuje se zlacení, dokonce i drahokamy, opravují se řezbářské práce, zároveň probíhá výmalba místností a poslední fází, která je ještě před námi, je oprava mozaikových podlah,“ přibližuje kastelánka.
K minaretu se navíc návštěvníci dostanou také po šesti nově opravených, sto let starých mostech, které se klenou přes zámecký rybník.
Zvětšit mapu