Plynové kotle kontrolujte každý rok, radí servisní technici i hasiči

Nejen zákon, ale i servisní technici a hasiči doporučují každoroční prohlídky plynových kotlů a spalinových cest. Hrozí totiž nejen riziko požáru. O víkendu se v Červeném Kostelci přiotrávili čtyři lidé oxidem uhelnatým, který pravděpodobně unikal právě z plynového kotle. A to přesto, že v lednu ho plynaři kontrolovali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásobníky na plyn

Zásobníky na plyn | Foto: Comstock Images

Firmy mají každý rok povinnost tuto kontrolu nechat provést. Domácnostem pak doporučuje výrobce kotlů tuto revizi provádět také. Povinností všech je ale nechat každoročně odborníkem prohlédnout a vyčistit komín.

U plynového kotle totiž hrozí nebezpečí úniku oxidu uhelnatého. Plyn je zrádný. Je jedovatý a není cítit. Podle servisního technika plynových zařízení na Rychnovsku Jiřího Čermáka potřebuje plynový kotel ke správnému fungování tři základní věci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o kontrolách plynových kotlů zjišťovala redaktorka Kristýna Štanderová

„Vzduch pro spalování, dobrý odvod spalin a pak nějakou údržbu. Protože ve finále, pokud budete mít kotel ve stoprocentním stavu, ale budete mít komín plný pavučin, tak prostě nebude fungovat tak, jak má," říká Čermák.

Součástí spalinového systému je tedy i komín a zákon nařizuje jeho každoroční prohlídku všem. Zařízení spalující plyn od určitého data výroby mají bezpečnostní součástku, která zamezuje spalinám, aby se vracely zpět do prostoru.

„Zařízení před tímto datem ho nemají a tam je to bohužel náchylnější k nějakým neštěstím. Protože když si uživatel nenechá zkontrolovat spalinovou cestu, tak může dojít k problému," varuje Čermák.

Podle vyšetřovatele Hasičského záchranného sboru v Rychnově nad Kněžnou Jiřího Václavíka je riziko požáru u plynových kotlů a spalinových cest sice menší, ale s horšími následky.

„Odvíjí se to od vlastností toho konkrétního plynu, protože ten plyn je prostě látka těkavá, nebývá cítit, a proto to nebezpečí je potom poměrně větší," popisuje Václavík.

Pokud někdo zaviní požár nebo spalinami ublíží na zdraví, může být obviněn z trestného činu obecného ohrožení nebo ublížení na zdraví. Za oboje zákoník vyměřuje několik let vězení.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme