Při topení zemním plynem, ale i jinými fosilními palivy, mohou nastat podmínky, kdy místo oxidu uhličitého začne vznikat i oxid uhelnatý. Jde o bezbarvý, hořlavý plyn bez chuti a bez zápachu.
„Byli jsme přivolaní k několika přiotráveným lidem při vědomí, na místě jsme naměřili CO. Pomohli jsme s transportem a evakuací, nyní místo odvětráváme,“ řekl mluvčí krajských hasičů Jan Sýkora.
Důvodem otravy byly zplodiny spalin z elektrocentrály, které se ze suterénu rozšířily po celém domě. Stav zraněných osob nebyl podle mluvčího záchranné služby vážný.
Strážníci, kteří byli na místo povoláni okolo 10:45, si ke spolupráci povolali i hasiče. „Po otevření dveří bytu byly v obývacím pokoji nalezeny bez známek života tři osoby,“ uvedl Černohorský.
Při požárech nikdo nezemřel, zranění naopak utrpělo 23 lidí. Celkem museli hasiči ve třech svátečních dnech vyjíždět 819 krát. Mimo jiné i ke dvěma smrtelným nehodám a jedné hromadné otravě.
„Všechny osoby (20-30) jsou při vědomí a postupně je ošetřujeme a rozvážíme do pražských nemocnic,“ uvedli záchranáři. Podle zasahujících hasičů oxid uhelnatý unikl v rodinném domě.
„Z příznaků je zřejmé, že vystavení oxidu uhelnatému mohlo snížit nebo zabránit pilotovu schopnost řídit letadlo,“ stojí ve zprávě. Její konečná verze bude teprve zveřejněna.
Na zimním stadionu v Lanškrouně se v neděli večer zřejmě kvůli spalinám z rolby zvýšila koncentrace oxidu uhelnatého a ze stadionu muselo být evakuováno na 250 lidí.
Dva lidé v neděli zemřeli ve Varnsdorfu na Děčínsku, třetí skončil v nemocnici. Pravděpodobně šlo o otravu oxidem uhelnatým, řekla krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.
V pražských Letňanech v sobotu odpoledne hasiči, záchranáři a policisté evakuovali kvůli úniku oxidu uhelnatého 230 lidí ze zimního stadionu Ice Arena. Všichni evakuovaní byli bez příznaků otravy, hala je nyní odvětrávána, řekl mluvčí pražské záchranné služby Dominik Horn. Zvýšenou koncentraci oxidu uhelnatého zjistili záchranáři náhodou při ošetřování úrazu. Zdrojem úniku nebezpečného plynu byla pravděpodobně rolba.
Nejméně tři lidé se dnes v Javorníku na Jesenicku přiotrávili oxidem uhelnatým. Desetiletou dívku našli její rodiče v bezvědomí. Letecká záchranná služba ji poté převezla do ostravské nemocnice.
V létě roste počet případů, kdy se lidé otráví oxidem uhelnatým. Plyn může unikat z vadné karmy nebo nevyčištěného komína. Pokud má plamen na plynovém kotli žlutou barvu, je nutné zavolat odborníky. Podle mluvčího Svazu kominíků ČR Petra Duška by si lidé měli zkontrolovat v létě a před topnou sezonou komín a kouřovod.
Čtyřiadvacetiletý muž zemřel na otravu oxidem uhelnatým, který unikal z karmy v bytě v pražské Vinohradské ulici. Další tři mladé ženy se přiotrávily a skončily v nemocnici.
Přes dvacet lidí skončilo na Olomoucku v péči lékařů kvůli otravě oxidem uhelnatým. Zaměstnanci firmy v Horce nad Moravou se nejspíš přiotrávili kvůli závadě na topení. Jedenáct lidí musely sanitky převézt do nemocnice, další zaměstnance záchranáři ošetřili na místě. Některé pacienty pak sanitky převezou do Ostravy kvůli speciální léčbě.
Milionové škody způsobí každoročně v Olomouckém kraji požáry od komína. Podle hasičů je to kvůli odkládání kontrol. Revize jsou sice ze zákona povinné, řada lidí je ale stejně nedělá. Špatně vyvložkovaný komín pak může přijít pořádně draho.
Při používání karmy se na několika místech v Praze přiotrávilo 15 lidí oxidem uhelnatým. Může za to horké počasí. Hasiči už dříve varovali, že vysoké teploty znamenají při nesprávném užívání karmy zvýšené riziko otravy.
Češi zapomínají na pravidelnou revizi karem nebo plynových kotlů. Kvůli tomu jim hrozí otrava oxidem uhelnatým. Ve vedrech se přitom riziko úniku oxidu uhelnatého zvyšuje. Slunce praží na komíny, které mají zplodiny odvádět a místo toho je ale vhání dovnitř. Na nebezpečí mohou upozornit speciální čidla.
Od začátku roku se v Havlíčkově Brodě už 13 lidí přiotrávilo a tři lidé zemřeli. Jedovatý oxid uhelnatý vzniká při nedokonalém spalování plynu. Lidé, kteří se ho nadýchali, většinou ohřívali vodu v koupelně pomocí karmy. I pro odborníky je záhada, proč právě Havlíčkův Brod. Přesnou příčinu stále neurčili.
Nejen zákon, ale i servisní technici a hasiči doporučují každoroční prohlídky plynových kotlů a spalinových cest. Hrozí totiž nejen riziko požáru. O víkendu se v Červeném Kostelci přiotrávili čtyři lidé oxidem uhelnatým, který pravděpodobně unikal právě z plynového kotle. A to přesto, že v lednu ho plynaři kontrolovali.
V olomouckém baru se přiotrávilo sedm lidí oxidem uhelnatým, který bez povšimnutí unikal do místnosti podniku. Dva pacienty museli záchranáři probírat z bezvědomí. Ošetřit se nechalo dalších pět lidí. Za únik plynu do místnosti mohla podle předběžných závěrů zřejmě ucpaná komínová roura od plynového kotle.
|Andrea Švubová, Simona Bartošová, Ivo Opletal|Regiony
Sedm lidí se v noci v olomouckém baru přiotrávilo oxidem uhelnatým. Na místě zasahovali hasiči i záchranáři, kteří postižené hosty rozvezli do nemocnic. Příčinou otravy byla zřejmě závada na plynovém kotli nebo komínu.
V nemocnici skončilo v Praze během noci devět osob s otravou oxidem uhelnatým, z toho je jeden pětiletý chlapec a dvě nezletilé dívky. Tři ženy byly v tak vážném stavu, že byly převezeny do kyslíkových komor. Za intoxikaci může kombinace vysokých teplot a špatně odvzdušněných komínů.