Petice proti těžbě břidlicového plynu už podepsalo přes 35 tisíc lidí
Odpor proti plánované těžbě břidlicového plynu v Česku sílí. Na Berounsku podpořilo petici 15 tisíc lidí a další podpisy přibývají. Zástupci Berouna navíc budou v boji proti těžbě společně postupovat s městem Náchodem v Královéhradeckém kraji, kde už podepsalo podobnou petici dokonce 19 tisíc lidí.
Australsko-americká společnost Basgas chce těžit břidlicový plyn hydraulickým frakováním, což je podle zástupců Berouna a Náchoda velmi agresivní metoda.
K těžbě jsou totiž potřeba hluboké vrty, hodně vody a vzduchu a velké těžební věže.
Na důvody odporu proti těžbě břidlicového plynu se v Berouně ptal reportér Pavel Pavlas
Lidé na Berounsku se konkrétně obávají, že by došlo k poškození přírody a krajiny. Podle vedení města navíc bude těžba ekonomicky neefektivní i z toho důvodu, že zemské podloží v Českém krasu není k tomuto účelu vhodné.
Celkem proti těžbě břidlicového plynu společně v České republice bojuje už skoro 80 měst a obcí. Většina starostů z Náchodska a Berounska pojede 24. května do senátu na veřejné projednávání záměru a následně by se senátoři měli zbývat i berounskou peticí.
Nejbližší krok se ale uskuteční už tento pátek v Plzni, kde zasedá Asociace krajů ČR. Starostové budou po hejtmanech požadovat, aby k těžbě zaujali stanovisko. K petici se zřejmě přidá Středočeský kraj, který těžbu břidlicového plynu frakováním odmítá.
Berounská starostka Šárka Endrlová ze sdružení Nezávislí Berouňáci doufá, že se podaří hejtmany přesvědčit dokonce k tomu, aby některý kraj napsal návrh zákona, který by tuto formu těžby v České republice zakázal. Těžební společnost všechny připomínky odmítá.