Petice proti těžbě břidlicového plynu už podepsalo přes 35 tisíc lidí

Odpor proti plánované těžbě břidlicového plynu v Česku sílí. Na Berounsku podpořilo petici 15 tisíc lidí a další podpisy přibývají. Zástupci Berouna navíc budou v boji proti těžbě společně postupovat s městem Náchodem v Královéhradeckém kraji, kde už podepsalo podobnou petici dokonce 19 tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti těžbě břidlicového plynu v Náchodě

Demonstrace proti těžbě břidlicového plynu v Náchodě | Foto: Jiří Fremuth | Zdroj: Český rozhlas

Australsko-americká společnost Basgas chce těžit břidlicový plyn hydraulickým frakováním, což je podle zástupců Berouna a Náchoda velmi agresivní metoda.

K těžbě jsou totiž potřeba hluboké vrty, hodně vody a vzduchu a velké těžební věže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na důvody odporu proti těžbě břidlicového plynu se v Berouně ptal reportér Pavel Pavlas

Lidé na Berounsku se konkrétně obávají, že by došlo k poškození přírody a krajiny. Podle vedení města navíc bude těžba ekonomicky neefektivní i z toho důvodu, že zemské podloží v Českém krasu není k tomuto účelu vhodné.

Celkem proti těžbě břidlicového plynu společně v České republice bojuje už skoro 80 měst a obcí. Většina starostů z Náchodska a Berounska pojede 24. května do senátu na veřejné projednávání záměru a následně by se senátoři měli zbývat i berounskou peticí.

Nejbližší krok se ale uskuteční už tento pátek v Plzni, kde zasedá Asociace krajů ČR. Starostové budou po hejtmanech požadovat, aby k těžbě zaujali stanovisko. K petici se zřejmě přidá Středočeský kraj, který těžbu břidlicového plynu frakováním odmítá.

Berounská starostka Šárka Endrlová ze sdružení Nezávislí Berouňáci doufá, že se podaří hejtmany přesvědčit dokonce k tomu, aby některý kraj napsal návrh zákona, který by tuto formu těžby v České republice zakázal. Těžební společnost všechny připomínky odmítá.

Pavel Pavlas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme