Odbahňování rybníka Jordán v Táboře začalo odlovem ryb

Odbahnění rybníka Jordán v Táboře je jednou z nejnáročnějších a nejnákladnějších akcí v regionu. Odhadované náklady se blíží půl miliardě korun. Jordán už stavaři rozdělili na dvě poloviny umělou hrází a rybáři dnes začali lovit ryby. To jsou ale pořád jen přípravy na velké odbahnění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybník Jordán v Táboře

Rybník Jordán v Táboře | Zdroj: ČTK

Údolní nádrž Jordán, která je nejstarší ve střední Evropě, byla naposledy vypuštěna v roce 1830. Jordán zadržuje tři miliony metrů krychlových vody, které v současnosti nelze podle hrázného Oldřicha Pechy přirozeně vypustit.

Město získalo na odbahnění a výstavbu spodní výpusti evropskou dotaci. Díky ní bude v budoucnu možné operativně regulovat výšku vodní hladiny. Právě to scházelo při povodních před deseti lety, kdy si nikdo netroufal odhadnout, zda hráz z roku 1492 vydrží nebývalý nápor vodního živlu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Kopřivy o odbahňování rybníka Jordán

Odborníci tehdy odhadovali, že pokud by hráz nádrže bez spodní výpusti praskla, veškerá voda z Jordánu by vytekla za půl hodiny a v Tismenickém údolí by to znamenalo apokalypsu - voda by byla až nad střechami domů.

„Až se Jordán vyloví, tak se vyčistí přední část. Sediment, který tam je, se shrne na hromady, počká se, až vyschne. Odveze se. Poté, co první polovina bude vypuštěna, přepustí se z horní části voda dolů a bude se to samé odehrávat v horní části,“ říká zástupce investora Karel Hotový.

Rybáři musí zároveň z 50 hektarové nádrže vylovit všechny živočichy a pyrotechnici prozkoumat dno. Všechno bahno mělo být původně uloženo v bývalé pískovně Hůrka nedaleko Plané nad Lužnicí. Proti tomu ovšem obyvatelé Plané dlouhodobě protestují.

Město Tábor sice získalo na ukládání sedimentu u Plané nad Lužnicí povolení, v rámci dobrých vztahů ale zajistilo ještě další dvě skládky. Bahno tak bude podle táborského starosty Jiřího Fišera za politické hnutí Tábor 2020 odváženo na tři místa - do Hůrky u Plané nad Lužnicí, k obci Pohánec a k Týnu nad Vltavou.

„Předpokládám, že bychom na každou skládku vozili asi tak třetinu celkového množství z 250 tisíc kubíků,“ uvádí starosta.

Práce na Jordánu by měly skončit v červenci roku 2014. Následné napouštění vodou bude záviset na klimatických podmínkách, nicméně experti předpovídají, že to může trvat jeden rok i déle.

Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme