„Tabulka byla více než 3200 let zavalena hromadami kamení, proto je značně deformovaná a při procházení snímků z tomografu bylo vidět možné znaky uvnitř jen částečně.“ vysvětluje Daniel Vavřík.
Bývalý ministr obrany Beny Ganc prohlásil: „Čelíme bezpečnostní katastrofě: Část vlády podněcuje teror a Netanjahu nás zatahuje do velmi nebezpečné situace.“
Akce trvají už sedm dní. Rozpoutal je izraelský zásah v Džanínu před týdnem. Izraelské bezpečnostní složky tam přijely zadržet několik radikálů. Následně došlo k přestřelce.
Vápencová vyvýšenina byla podle průvodce Fadího obydlená už pět tisíc let před naším letopočtem. Žily tady kmeny Ammonitů, potom sem přišli Římané a potom Arabové.
Rozhodnutí anexi odložit oznámil premiér Benjamin Netanjahu po jednání se zvláštním americkým velvyslancem pro Blízký východ Avi Berkowitzem. Oficiální důvod však izraelská vláda nesdělila.
Údolí Jordánu je, stejně jako celý Západní břeh, pod izraelskou okupací. Žije tu 8000 Izraelců a 6000 Palestinců v takzvané zóně C, která je plně pod izraelskou vojenskou správou.
Trojice Palestinců v pondělí na Západním břehu Jordánu najela autem do izraelských vojáků. Dva útočníky vojáci střelbou „zneškodnili“, jednoho lehce zranili. Stav vojáků, které vůz zasáhl, je neznámý.
Židovská osada v Hebronu se rozšíří. Izraelská vláda vyčlenila na výstavbu nových budov 22 milionů šekelů (135 milionů korun). Sídliště by mělo vzniknout na místě bývalé vojenské základny.
Palestinská samospráva sídlící na okupovaném Západním břehu Jordánu ve středu oznámila, že stahuje své velvyslance z Česka a dalších tří zemí Evropské unie.
Město Tábor koupí rybník Malý Jordán. Rybáři ze Štiří líhně Esox mu ho prodají za tři a půl milionu korun. Pětihektarová nádrž slouží především pro zachycení bahna a sedimentu, které by jinak skončily ve velkém Jordánu.
Po dvou a půl letech skončilo odbahnění táborské vodní nádrže Jordán. Od včerejška se v ní znovu mohou koupat lidé. Projekt za půl miliardy korun zahrnoval i výstavbu spodní výpustě, která umožní manipulaci s vodní hladinou v případě povodní. Právě ty hned dvakrát stavařům hodně zkomplikovaly práci. Dvakrát se například protrhla hráz. Před dvěma lety kvůli tomu uhynulo 16 tun ryb.
Sedmdesátikilogramová německá letecká puma a velké množství další vojenské munice se desítky let skrývaly pod hladinou táborské nádrže Jordán. Ta byla kvůli odbahňování dva roky bez vody a součástí projektu byl i pyrotechnický průzkum. V těchto dnech začalo opětovné napouštění Jordánu. Zkušební provoz nádrže, který potrvá rok, začne 1. června.
Za protržení hráze při odbahňování Jordánu v Táboře pokuta čtvrt milionu. Takovou sankci vyměřila Inspekce životního prostředí stavební společnosti. Ta ji stále odmítá.
Policie se zabývá dalším trestním oznámením za protrženou hráz táborské vodní nádrže Jordán. Podal ho majitel vodní elektrárny Vítězslav Veselý, kterému prý bahno uniklé z Jordánu poškodilo elektrárnu.
Táborští zastupitelé schválili další finance na obnovu údolní nádrže Jordán. Celkem se jedná o 35,5 milionu korun. Stavaři za peníze opraví zborcený svah pod sladovnou, břehy pod botanickou zahradou a zpevní návodní stranu hráze.
Velmi cenný objev zaznamenali archeologové při průzkumu táborské nádrže Jordán. Na jedné z kulatin, která byla součástí dřevěného opevnění historické výpusti, našli zřetelný letopočet 1522. Datace pravděpodobně může souviset s počátky historie této nejstarší údolní nádrže ve střední Evropě.
Archeologický průzkum dolní části vypuštěného Jordánu v Táboře, kde došlo k významným objevům dvou pravěkých sídlišť, spěje do finále. Odborníci očekávají, že i práce v horní části údolní nádrže přinesou cenné informace, které pomohou osvětlit historii osídlení tohoto prostoru.
Pokutu 250 tisíc korun má zaplatit stavební firma Daich Tábor, která odbahňuje údolní nádrž Jordán v Táboře. Sankci jí vyměřila Česká inspekce životního prostředí za to, že nevystavěla provizorní hráz Jordánu podle projektové dokumentace. Hráz se kvůli tomu koncem loňského roku protrhla.
Potlačování role autora jako tvůrce uměleckého díla. Důraz kladený na myšlenku, nikoli na tvar, barvu nebo materiál objektu. To jsou základní východiska, která charakterizují tvorbu výtvarníka Vojtěcha Polláka. Právě o tomto víkendu můžete navštívit jeho výstavu nazvanou Vypuštěné hladiny.
Prosincové protržení provizorní hráze táborského Jordánu prošetřuje Česká inspekce životního prostředí. Při havárii uhynulo několik tisícovek kusů ryb, které strhla voda s bahnem proudící přes Tismenický potok do řeky Lužnice.
Z rybníku Jordán v Táboře vytéká několik milionů kubíků vody. Protrhla se tam totiž provizorní hráz, která byla vybudována kvůli odbahnění rybníka. Město Tábor a dodavatelské firmy se radí o dalším postupu. Jordán je nejstarší údolní nádrží ve střední Evropě.
Odbahnění rybníka Jordán v Táboře je jednou z nejnáročnějších a nejnákladnějších akcí v regionu. Odhadované náklady se blíží půl miliardě korun. Jordán už stavaři rozdělili na dvě poloviny umělou hrází a rybáři dnes začali lovit ryby. To jsou ale pořád jen přípravy na velké odbahnění.
Na rybníku Jordán v Táboře dnes začíná výlov ryb. Nádrž se vypouští kvůli odbahnění, voda je v ní nepřetržitě 183 let. Jordán je nejstarší nádrží ve střední Evropě.
Rybáři po téměř dvou stoletích vyloví táborskou nádrž Jordán. K výlovu, který začíná dnes a potrvá až do soboty, využijí elektrický proud. Pomocí agregátu jím ryby na několik minut omráčí.
Pokutu až do výše 30 tisíc korun může dostat v Táboře každý, kdo vstoupí do prostoru údolní nádrže Jordán. V platnost totiž vstupuje městská vyhláška, která má odradit zejména lidi, kteří by chtěli na dně vypuštěné nádrže za pomoci detektorů kovu hledat historické předměty nebo munici.
Dnes se bude znovu rozhodovat o vítězi tendru na odbahnění rybníka Jordán v Táboře. Úřad na ochranu hospodářské soutěže trvá na tom, že dosavadní výběr firmy nebyl transparentní. Do hry se tak znovu vrací konsorcium tří firem, které komise vyřadila pro podezřele nízkou cenu.
Tisíce židovských osadníků na západním břehu Jordánu slaví. Dnes večer na tomto okupovaném území vyprší stavební uzávěra, která jim deset měsíců z velké části bránila stavět nové domy. Světové společenství naléhalo na izraelského premiéra Netanjahua, aby v zájmu mírových rozhovorů s Palestinci stavební moratorium prodloužil. Ten to ale odmítl a Palestinci hrozí, že z rozhovorů odejdou.