Na Ústecku létají vrtulníkem se záchranáři i policisté a hasiči. Předávají si zkušenosti
Ústecký kraj má unikátní ukázku toho, jak by měly fungovat složky integrovaného záchranného systému. Tedy hasiči, zdravotníci a policisté. Jako první v republice totiž společně se záchranáři létají i kolegové z dvou ostatních složek. Díky tomu si navzájem lépe předají zkušenosti. Například policisté už mají za zhruba tři roky spolupráce s leteckými zdravotníky víc než 380 zásahů.
Výstražný signál znamená pro záchranáře jediné – další zásah. Ve vrtulníku jsou během dvaceti vteřin, a to i spolu s policisty a hasiči. Všichni jsou stejně vycvičení.
„Jsme letečtí záchranáři, jsme tak vycvičení. Naše výcviky probíhají asi čtyřikrát v měsíci, z toho dvakrát s vrtulníkem,“ popisuje Martin Bárta, instruktor zásahové jednotky policie.
„Určitě tady nasbíráme víc zkušenostní po zdravotnické stránce,“ přisvědčuje Zdeněk Šmilauer, hasičský letecký záchranář, že vzájemné předávání zkušeností má smysl.
Právě záchrana vrtulníkem je totiž považována za velmi rychlou, navíc se letecký stroj dostane i na řadu jinak nepřístupných míst. Stinnou stránkou je, že zdravotníci a záchranáři následně mnoho možností, jak zraněného ošetřit na palubě, nemají.
„Při jeho zajištění musíme uvažovat v intencích toho, že během letu jsou možnosti terapeutických zásahů velmi omezené. Ten prostor je velmi malý,“ říká vedoucí lékařka letecké záchranné služby Eva Smržová.
V případě potřeby tak musí k dalšímu ošetření pacienta znovu přistát.