Kácení stromů v zahradách bude možné bez povolení. Ochránce přírody chystaná novela děsí

Ministerstvo životního prostředí připravilo novelu vyhlášky o ochraně dřevin. Pokud návrh projde, nebudou majitelé pozemků muset žádat o povolení pokácení stromu jako doposud. Novela, která by mohla platit od 1. července, má ulevit lidem i úředníkům. Ochránci přírody ale s krokem ministerstva nesouhlasí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jarní kácení ve Zlíně

Jarní kácení ve Zlíně | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Do této doby pokácení stromu, který v obvodu měří více než 80 centimetrů a je vyšší než 130 centimetrů, není vůbec jednoduché.

Čerstvou zkušenost s tím má Vendula Kasanová. Větve jejich stromu padaly na silnici, chodce i na dráty elektrického vedení.

„Celé nám to tady jiskřilo. Z životního prostředí se sem přišla podívat paní, obcházela strom a říkala, že to nebude tak jednoduché, že musí zvážit, jestli nám to povolení dají, protože v tom stromě by mohly žít nějaké druhy chráněných brouků," popisuje Vendula Kasanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kácení stromů v zahradách bude možné bez povolení. Názory na chystanou změnu zaznamenala v Liberci Eva Malá

S kácením stromů na svém pozemku si své užili i manželé Korseltovi.

„Začal jsem kácet dle pokynů magistrátu, pozemek mám na odlehlém místě, kde se příliš často nevyskytuji, takže se ani nedivím sousedům, že na mě zavolali policisty. Když přijel policista, tak chtěl vidět doklad o vlastnictví, zkontroloval si ty stromy, které kácíme, udělal si fotografie, zápis, odjel, a tím ta věc skončila," vypráví pan Korselt.

„Na pozemku máme ještě dva vzrostlé stromy. Je to spousta papírování, běhání po úřadech a jsou s tím problémy, takže doufáme, že projde novela a že budeme moct stromy pokácet bez magistrátu," dodává paní Korseltová.

Ministerstvo životního prostředí slibuje, že chystaná novela ulehčí lidem i úřadům. S tím částečně souhlasí vedoucí odboru životního prostředí města Liberce Jaroslav Rašín.

„Samozřejmě by ubyl objem úřední činnosti, nicméně by stouplo riziko toho, že dojde ve městech i jinde k úbytku zeleně," myslí si Jaroslav Rašín. Zároveň se obává ztráty kontroly. „Tyto argumenty budou pravděpodobně často důvodem pro to, aby zeleň živelně mizela ze soukromých zahrad, aniž bychom to mohli regulovat."

Ochranáři se bojí se, že ze zahrad vymizí vzácné stromy

Stejné pocity sdílí i paní Jitka. Ta si na městském pozemku vysadila lípu. I když se na ni denně dívá z okna, může o ni přijít. Osud stromu je v rukou soukromníka, který si pozemek před nedávnem koupil.

„Já jsem tady v osmašedesátém sázela památeční lípu, a kdyby mi ji někdo porazil, tak bych byla pěkně naštvaná. A vůbec nevím, jak bych se bránila, kdyby se k tomu někdo chystal," posteskla si paní Jitka.

Šárka Mazánková z ochrany přírody dodává, že v euforii, která by po schválení novely mohla nastat, by z malicherných důvodů mohla zmizet spousta zdravých lip, jasanů nebo jehličnanů.

„Záleží na tom, jak jsou ti lidé osvícení. Jsou lidi, kterým vadí, že z toho stromu padá listí, jehličí nebo jim zanáší okapy, a to už je pro ně důvod ke kácení. Bohužel je to nevratná ztráta, ten strom za dva roky nenapěstujete do takových rozměrů," podotýká Šárka Mazánková.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme