ČEZ začíná na severu Čech stavět ekologickou elektrárnu na plyn
V areálu hnědouhelné elektrárny Počerady na Lounsku začíná ČEZ stavět v Česku unikátní paroplynový blok. Paroplynové elektrárny patří mezi zařízení, jejichž provoz je vysoce ekologický. Elektrárna v Počeradech bude mít instalovaný výkon 840 megawatt.
Paroplynové elektrárny mají významně nižší emise než uhelné elektrárny, neprodukují žádné emise oxidů síry nebo prachu, oxidy dusíku jsou desetinové, výrazně nižší jsou i emise CO2 – až o 70 % oproti stávajícím běžným hnědouhelným blokům.
„V paroplynové elektrárně nebo teplárně se plyn nejprve spálí v plynové turbíně, ta vyrobí první část energie a vzniklé horké spaliny ještě vyrobí páru v kotli podobně jako v uhelné elektrárně. Tato dvojitá výroba podstatně zvyšuje energetickou účinnost,“ vysvětluje Jiří Gavor, analytik konzultační společnosti ENA.
Paroplynové elektrárny hodnotil ve Světě o deváté analytik společnosti ENA Jiří Gavor
Jednou z výhod paroplynové elektrárny jsou podstatně nižší náklady ve srovnání s uhelnou elektrárnou. ČEZ vložil do počeradského projektu 20 miliard korun.
Paroplynové elektrárny jsou v západní Evropě běžnou záležitostí. „Jejich podíl v energetickém mixu je o mnoho vyšší, než je zvykem u nás,“ tvrdí Gavor.
První elektřinu by počeradská elektrárna mohla vyrobit už v dubnu 2013. Kromě Počerad plánuje ČEZ také stavbu 800 MW paroplynové elektrárny u Mělníka, plynárenská skupina RWE zase uvažuje o výstavbě paroplynové elektrárny v Čelákovicích.
„Myslím si, že v České republice postupem času bude místo pro dva až tři velké plynové zdroje. Jestli to budou dvě zmíněné lokality, ukáže reálný vývoj. U Čelákovic hraje velkou roli odmítavý postoj veřejnosti,“ uzavírá Gavor.