Brněnský drak se musel kvůli rekonstrukci radnice dočasně přestěhovat

Jeden z nejstarších a nejznámějších symbolů Brna – vycpaný krokodýl známý jako Brněnský drak – dnes opustil téměř na rok průchod pod věží Staré radnice. Spolu s ním bylo odstraněno ze zdi průchodu i velké dřevěné kolo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnský drak už asi zapomněl na krásu portálu věže, ve které sídlí

Brněnský drak už asi zapomněl na krásu portálu věže, ve které sídlí | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Důvodem stěhování je dlouho odkládaná rekonstrukce celé radnice, která trpí statickými poruchami.

„Bude zasahovat do těch nejspodnějších pater radnice a částečně i věže, vlastně v jejím zpevňování. Bude zavřené celé první nádvoří, to znamená, že návštěvníci neuvidí skutečně ani krokodýla, ani kolo. Průchod bude zavřený, to znamená, že se zavře brána, která je na Radnické ulici, a zavřeme tady tu bránu, která je směrem do toho druhého nádvoří,“ vysvětluje ředitelka Turistického informačního centra města Brna Petra Kačírková.

Krokodýl pocházející zřejmě z přelomu 16. a 17. století projde rukama restaurátorů Moravského zemského muzea a bude pak dočasně vystaven v jeho foyeru. Restaurátoři se o něho starají už řadu let a jeho stav důvěrně znají.

„Kůže je původní. Na ocase je vidět, že tam došlo k nějakému asi dřívějšímu poškození. Tam to preparátor zacelil, takže na povrchu není totální kůže, jsou tam nějaké vysádrované kousky. Potom komplet drápy a zuby jsou všechny umělé. To říkám proto, aby nikdo další nelámal krokodýlí zuby jako suvenýr – jsou to sádrové odlitky,“ dodává vedoucí zoologického oddělení Miroslav Šebela.

Ivan Holas, Lucie Maňourová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme