Kyjev spouští projekt výměny ukrajinských zajatců za ruské kolaboranty. Těch je více než 1000

Ukrajinské úřady zahájily projekt, jehož cílem je podle nich pomoci dostávat zpět Ukrajince zadržované v Rusku. A to výměnou za lidi, které ukrajinské soudy shledaly vinnými z kolaborace s Moskvou. Informoval o tom web The Kyiv Independent nebo Krym.Realii, jenž spadá pod Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.

Sledovali jsme online Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vyměnění ukrajinští vězni

Několik výměn válečných zajatců už proběhlo. Například 17. července si Rusko s Ukrajinou vyměnilo 95 zajatců | Foto: Telegram ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského | Zdroj: Reuters

Projekt nazvaný Choču k svojim (Chci ke svým) vyvinul ukrajinský koordinační štáb pro otázky zacházení s válečnými zajatci, tajná služba SBU, vojenská rozvědka HUR a úřad ombudsmana. Jeho součástí je web se seznamem lidí usvědčených z kolaborace a napomáhání Moskvě při její invazi na Ukrajinu. Ukrajinské úřady přitom ujistily, že informace o odsouzených tam jsou zveřejněny jen s jejich souhlasem.

Ukrajinci zatkli podezřelého z vraždy exposlankyně. Podle vyšetřování byl střelec nejspíš jen vykonavatel

Číst článek

„Mluvíme o lidech, kteří nepovažují Ukrajinu, evropské demokratické hodnoty nebo naši státní ústavu za své, ale považují agresorský stát, Rusko, za svou zemi. A chtějí se tam dostat,“ uvedl na tiskové konferenci mluvčí HUR Andrij Jusov.

Od začátku rozsáhlé ruské invaze v roce 2022 zahájila SBU přes 7400 trestních řízení souvisejících s kolaborací a pomocí Rusku, řekl mluvčí tajné služby Artem Dechťarenko. Ukrajinské soudy podle něj přes 1000 lidí v těchto kauzách odsoudily a zhruba 500 odsouzených souhlasilo s výměnou v rámci programu.

„Co chceme více: spravedlivý trest pro zrádce, nebo záchranu našich občanů? V rámci tohoto projektu volíme záchranu našich občanů,“ řekl Jusov.

Přesné počty ukrajinských vojáků a civilistů v ruském zajetí nejsou veřejně známy. Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec v červnu oznámil, že Rusko zadržuje přes 14 000 civilistů. Ze tří kategorií, kterou tvoří kromě válečných zajatců a civilistů také děti, je podle něj nejkomplikovanější zajistit návrat civilistů. Podle agentury Interfax-Ukrajina to zdůvodnil tím, že v jejich případě nejde o výměnu jako u válečných zajatců, ale spíše o návrat, a neexistuje pro to právní základ.

Pavel: Čínu a Rusko k jednání o míru potřebujeme. Musejí ale hrát podle mezinárodního práva

Číst článek

Dosud se z ruského zajetí během řady výměn vrátilo 3405 Ukrajinců včetně 161 civilistů, podotkl The Kyiv Independent. Web Choču k svojim nabízí také nahlášení spolupráce s Ruskem, což podle úřadů prověří SBU, nebo vyplnění žádosti, pokud si někdo přeje svoji vlastní spolupráci s Moskvou ukončit. Bude s tím moci přestat „za určitých podmínek“, uvedli činitelé podle The Kyiv Independent bez dalších podrobností.

Krym.Realii podotkl, že Ukrajinci už dříve přišli s projektem nazvaným Choču žiť (Chci žít), který umožňuje ruským vojákům dobrovolně se vzdát těm ukrajinským. A také s programem Choču najti (Chci najít), který je určen pro hledání pohřešovaných ruských vojáků jejich příbuznými.

edr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme