Vyvařit a přežehlit. Přečtěte si, jak pečovat o podomácku vyrobenou roušku
Vláda ve středu schválila opatření, kterým zakazuje pohyb na veřejnosti bez ochranných prostředků dýchacích cest, tedy bez roušky, ústenky, šátku nebo šály. Již před tímto opatřením se v Česku začala rozšiřovat výroba podomácku vytvořených roušek, které lidé šijí ze starých trik nebo povlaků na polštáře. I takto vyrobená rouška může snížit riziko nákazy i jejího šíření. Je však potřeba o roušku pečovat a poctivě dodržovat hygienické postupy.
Dbejte prosím následujících pokynů:
- Manipulaci s rouškou by vždy mělo přecházet důkladné umytí rukou.
- Při nasazování je důležité nedotýkat se obličeje a látky.
- Rouška by měla zakrývat obličej od nosu pod bradu.
- Nošení roušky by nemělo trvat déle než čtyři hodiny nebo dokud není rouška vlhká.
Podomácku vyrobené roušky podle studie až 2,5krát snižují riziko nakažení
Číst článek
Roušku sundávejte pouze za provázky nebo gumičky, opět se nedotýkejte látky ani obličeje. Po manipulaci s rouškou je opět žádoucí umýt si ruce. Roušku je nutné po každém použití sterilizovat. Toho lze dosáhnout vypráním na nejvyšší teplotu, tedy alespoň 60 °C, a následně ještě za vlhka roušku vyžehlit.
Je vhodné rozlišovat, v jakých situacích jsou roušky potřeba, a v jakých nikoli. Při pobytu ve volné přírodě (procházky, sport, venčení psů) bez kontaktů s ostatními lidmi (zbytečně se nepřibližovat, nedávat se do řeči) je riziko přenosu minimální a nošení roušky tedy není potřeba.
Podle mimořádného opatření vlády platí od půlnoci ze středy na čtvrtek povinnost nosit ochranný prostředek dýchacích cest kdekoli na veřejnosti. Prosíme, respektujte to a buďte ohleduplní ke svému okolí.
Dění ohledně koronaviru sledujte v naší online reportáži: