Na italské klinice zaměnili embrya, o rodičovství rozhodoval soud
Italský soud rozhodl v případu záměny embryí. Nepodpořil žádost biologických rodičů. Zdravotníci se na římské klinice asistované reprodukce kvůli podobnosti příjmení dvou párů spletli a jedné z matek do dělohy implantovali embrya jiných pacientů. Ženě se na začátku srpna narodila dvojčata a biologičtí rodiče je chtějí svěřit do vlastní péče.
Italský soud ale jakýkoliv nárok biologických rodičů zamítl. Podle soudce mají děti s matkou, která je porodila, už emoční vztah a nebylo by dobré ani pro matku ani pro děti, kdyby je rozdělili.
Právník biologických rodičů Jacobo Paoletti ale uvedl, že budou o děti bojovat dále a obrátí se na Evropský soud pro lidská práva.
Římská klinika se za záměnu omluvila a tvrdí, že přijala řadu opatření, aby k takovému pochybení už nemohlo dojít.
Docent Tonko Mardešič z pražského centra asistované reprodukce PRONATAL ve vysílání Víkendového Radiožurnálu
Případ není úplně ojedinělý. Podle docenta Tonko Mardešiče z pražského centra asistované reprodukce, došlo k podobné záměně i v Kanadě a Rakousku. I tady prý určitě nešlo o selhání systému, ale jednotlivce.
„Taková situace je noční můrou každého pracoviště. Všechny země EU musely zavést takzvanou tkáňovou direktivu, která má zabránit kontaminaci vzorků a jejich záměně.“
Mimotělní oplodnění je nejúspěšnější léčbou poruchy plodnosti. V Česku přijdou tímto způsobem na svět asi tři procenta všech narozených dětí. Například ve Slovinsku je to ale více než dvojnásobek.