„Cíl bylo zjistit, jak se pulec vyvíjí v žábu. Zkoumáme embrya, která pak následně oplodníme a v různých částech jejich vývoje je tzv. umrtvíme a naskenujeme,“ říká Jakub Harnoš pro Český rozhlas.
V případě, že je v rodině závažné geneticky vázané onemocnění nebo i dispozice k němu, hradí vyšetření zdravotní pojišťovny, připomínají lékaři u příležitosti Národního dne neplodnosti.
Přenést embryo, zázrak moderní medicíny. Nově u nosorožců. Zatím těch bílých jižních, ale cíl je teď jasný: zachránit přes umělé oplodnění druh bílý severní.
Vědeckému týmu BioRescue se poprvé podařilo úspěšně vložit embryo do těla nosorožčí samice. Metodu odborníci vyzkoušeli s embryem nosorožce bílého jižního.
Server iROZHLAS.cz představuje první příběh z pětidílného seriálu o umělém oplodnění. Lékaři dokážou zmrazit pohlavní buňky i celá embrya na desítky let. Co ale potom s nimi?
Evropská společnost pro lidskou reprodukci a embryologii vydala novou příručku, ve které upozorňuje, že některé nabízené přídavné metody nefungují. Kliniky je dál nabízí, na dotazy nereagují.
Jak daleko jsme od toho, abychom mohli zbavit své potomky dědičných nemocí genetickým zásahem? Hostem Osobnosti Plus byl biolog, bioetik a genetik Jaroslav Petr, podle kterého už se k tomu blížíme.
Velkou výhodou je, že jedno z embryí vzniklo ze spermií severního bílého samce Angalifu, který žil nejprve v Chartúmu v Sudánu, později v San Diegu a pocházel z odchytu ve volné přírodě.
Odebírání vajíček a vytváření embryí je součástí projektu záchrany nosorožců bílých severních umělou reprodukcí. Žádná z posledních dvou samic v Ol Pejetě už není schopná mládě odnosit.
Když se Mary Hagedorn přestěhovala na Havaj, nebyly dostupné žádné znalosti o kryoprezervaci korálů. Postupně začala vyvíjet metody pro uchovávání jejich spermií, vajíček, embryí a dalších tkání.
Mezinárodní tým vědců, vedený paleobiologem Martinem Kundrátem z košické univerzity, analyzoval výjimečně zachovalou lebku dinosauřího embrya z Argentiny.
Při prvních dvou odběrech loni v srpnu a v prosinci se podařilo samicím Nájin a Fatu odebrat celkem 19 vajíček, z nichž se podařilo vytvořit tři embrya.
Podle Jana Stejskala ze ZOO Dvůr Králové jsou výsledky slibné a ukazují, že výzkum může přinášet výsledky použitelné i pro záchranu zvířat ve volné přírodě.
Zamlklých těhotenství a samovolných potratů je v Česku ročně hlášených kolem 14 tisíc. Do budoucna by jich ale mohlo přibývat s tím, jak se zvyšuje průměrný věk matek, který je teď kolem 30 let.
Smyslem projektu není vytvářet alternativu k lidské děloze, ale překlenout kritické období vývoje plodu před 22. týdnem. Šance na záchranu takových dětí se v současnosti pohybuje okolo deseti procent.
Experti chtějí pokračovat v odběrech vajíček dvakrát až třikrát do roka, dokud to u samic bude možné. Nejsou už totiž nejmladší. Poslední samec nosorožce bílého severního uhynul v roce 2018.
Brněnští vědci chtějí jako první v Česku v superčistých laboratořích izolovat lidské embryonální kmenové buňky. V takové formě je totiž můžou využít na léčbu prakticky jakékoli části lidského těla.
Badatelé z floridské státní univerzity hledali a našli v dědičné informaci myší úseky, které řídí její kopírování. Přišli také na to, že klíčový je čas, kdy se duplikát tvoří.
Výzkumník Che Ťien-kchuej tvrdí, že využil takzvanou techniku CRISPR/Cas9, která umožňuje výměnu defektního genu. Vědec se zaměřil na receptor CCR5, který umožňuje vstup viru HIV do buňky.
Mezinárodnímu týmu vědců a zoologů z Německa, Itálie a Česka se podařilo uměle vyvinout embryo nosorožce, což je průlomový krok k záchraně vyhynutím ohrožených nosorožců severních bílých.
Vědci z amerického Oregonu poprvé úspěšně pozměnili „špatný" gen v lidském embryu, jehož vada vyvolává srdeční selhání ohrožující život. Podle odborníků jde o milník v genetickém výzkumu.
Za záměnu embryí dvou žen při umělém oplodnění dostala brněnská klinika Reprofit od státu pokutu 800 000 korun. Firma FutureLife, která kliniku vlastní, se může proti pokutě odvolat.
Za záměnou embryí u dvou žen při umělém oplodnění na klinice v Brně zřejmě byla chyba jednotlivce. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv ani jedna z kontrol neprokázala, že by za loňskou záměnu embryí mohla systémová chyba. Mluvčí lékového ústavu Lucie Přinesdomová Radiožurnálu řekla, že zatím není jasné, jestli ústav brněnské klinice udělí nějakou pokutu. Vyšetřování totiž ještě pokračuje.