Poslance čeká debata o novele služebního zákona. Opozice s ní nesouhlasí
Poslanci by dnes měli v rámci mimořádné schůze jednat o novele služebního zákona. Čeká se dlouhá debata, opozice má vůči návrhu výhrady. Podle vlády je přijetí zákona nezbytné pro čerpání evropských fondů a odpolitizování státní správy.
Opoziční KSČM není podle poslance Jana Klána s podobou návrhu spokojená, i když uznává, že je zákon potřebný.
„Proto, aby se zkvalitnila státní správa a zejména na ústředních orgánech státní správy nedocházelo k rozsáhlým obměnám při změně politické reprezentace. Nicméně dle našeho názoru nyní projednávaný služební zákon tento problém nevyřeší,“ tvrdí Jan Klán a nabízí řešení:
„Mnohem jednodušší by podle nás bylo, kdyby začal platit služební zákon z roku 2002 a pouze se upravil na základě změn zákonů do současné doby.“
Služební zákon z roku 2002 ale nikdy nezačal platit, jeho účinnost se několikrát odložila.
Hnutí Úsvit se pak nelíbí, že má nejvyššího úředníka vybírat vláda. Podle poslance Marka Černocha proto Úsvit navrhne změnu.
Zákony, prosazené přes odpor opozice, většinou v platnosti dlouho nevydrží
Číst článek
Podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD by ale bez platného služebního zákona nemohla Česká republika čerpat miliardy z evropských dotací.
„Chceme naši zemi včas připravit na čerpání evropských fondů. I kvůli tomu potřebujeme mít od 1. ledna příštího roku platný zákon o státní službě,“ zdůrazňuje Bohuslav Sobotka a pokračuje:
„A už vůbec nechci mluvit o dalších argumentech, které se týkají odpolitizování státní správy, toho, abychom měli kompetentní, nezávislou, odborně připravenou státní správu, na kterou se budou moci občané spolehnout.“