Votice dostanou peníze na záchranu kláštera, bude v něm muzeum třicetileté války
Stavba s duší, i tak se dá nazvat františkánský klášter ve Voticích. Sloužil řeholníkům, byla v něm škola, továrna a poslední roky chátral. Františkáni na opravu neměli, a tak klášter odkoupilo město. Skupina nadšenců ho začala čistit a opravovat. Stát se nyní rozhodl, že na záchranu památky také přispěje.
Dominantu v centru Votic tvoří kostel sv. Františka s přilehlým klášterem z roku 1627. S jeho záchrannou pomáhá i Jiří Maršíček.
„Vítám vás v areálu svatého Františka z Assisi. V 50. letech byl klášter františkánům odejmut. Kostel s jedním křídlem byl předán římskokatolické farnosti Votice a areál byl využíván k průmyslovým účelům,“ vypráví historii místa Maršíček.
Uprostřed bývalé knihovny stojí členka Spolku na záchranu kláštera Jana Zelenková a popisuje osud místních spisů.
„V listopadu 1950 přijela nákladní auta. Na nich byli pracovníci v montérkách a nakládali knížky. Nikdo se neodvážil zeptat, co to dělají, protože na to jistě dohlížela složka jako StB. Vypadalo to, že je vezou do sběru, ale knížky jsou opravdu v Národní knihovně,“ říká Zelenková.
Jako se kdysi podařilo pro další generace zachovat knihy odsouzené k zániku, povede se i teď zachránit celý klášter. Město dostalo na opravy dotaci 36 milionů korun a k nim přidá ještě 8 milionů ze svého. Plán prací má v ruce starostka Jana Kocurová.
„Cílem je jeho záchrana po stavební stránce a zpřístupnění kláštera. Měly by zde být zřízeny tři stálé expozice, například o třicetileté válce, protože v příštím roce se bude oslavovat 370 let od bitvy u Jankova,“ dodává Kocurová.
Výběr tématu není náhodný. Pár kilometrů od Votic se odehrála poslední bitva třicetileté války a vojáci měli zázemí i v klášteře. Událost u Jankova připomíná stezka.
„V roce 1645 se tady střetla švédská vojska s císařskými vojáky. Došlo k velké kapitulaci rakouské císařské armády a vítězství Švédů. Byla to nejkrvavější bitva třicetileté války, ve které padlo údajně až 7500 lidí,“ upozorňuje Viktor Liška.