„I když se jednalo o nejdelší raně novověký ozbrojený konflikt, válka nikde reálně neprobíhala celých třicet let a lidé žili svůj život se svými běžnými strastmi a radostmi,“ říká autor knihy.
„Deportace bylo vyvedení dveřmi, a to už od antiky znamenalo odvezení nepohodlného člověka za brány města. Mohl se ale vrátit, kdežto defenestrace je definitivní,“ říká historička Eva Doležalová
Pomocí dobových artefaktů, projekcí nebo obrazů přibližuje dějiny českého národa od 8. století až do první světové války nová expozice Národního muzea.
Středa nebo také Stredonius se narodil v roce 1588 v Hlivicích, zemřel v Brně. V době švédského obléhání vedl brněnskou jezuitskou kolej. Stal se duchovní oporou obránců Brna.
„Byli mocným řádem a tím si vysloužili nepřátelství, byli pro ostatní solí v očích. Problémem všech mýtů je, že se opakuje to, co už bylo opakováno, a nikdo se nezabývá tím, jak to mohlo být“.
Jedna z pověstí nás zavede do doby obléhání Švédy obsazené Jihlavy císařskými vojsky. Aby Švédové měli co jíst, měšťané strádali. Zásoby se tenčily, do domů se nastěhoval hlad.
Všední život s jeho každodenností může být velmi zajímavé a přitažlivé téma. Dějiny totiž nevytvářejí pouze panovníci, nejsou to pouze politické dějiny a v širším slova smyslu dějiny společnosti.
Sloup byl postavený především jako projev díků za to, že se v roce 1648 podařilo uchránit Staré a Nové město pražské před přesilou švédské armády a před rabováním.
„Nyní objevený nápis je napsaný dětskou rukou, takovým primitivním způsobem, pologramotným. Předchozí nápis byl zcela jiný, zřejmě napsaný vzdělanými lidmi.“
Kousek za Javorníkem při cestě na Travnou stojí přímo u cesty po staletí malá kaplička, které se odpradávna říkalo u Tajného trápení. Váže se k ní pověst z třicetileté války.
Bylo jí pouhých 18 let, když při obléhání Tábora zemřela. Brazilský designér teď pomocí 3D vytvořil možnou podobu ženy, která na začátku třicetileté války přišla do města spolu s císařskou armádou.
„Majíce téměř jako v rukou vítězství, je ničemně stratili, poněvadž nepřítel uznal a to spatřil, že císařské vojsko již toliko k loupeži chvátá a měří."
Stavba s duší, i tak se dá nazvat františkánský klášter ve Voticích. Sloužil řeholníkům, byla v něm škola, továrna a poslední roky chátral. Františkáni na opravu neměli, a tak klášter odkoupilo město. Skupina nadšenců ho začala čistit a opravovat. Stát se nyní rozhodl, že na záchranu památky také přispěje.
Hrad Svojanov se o víkendu vrátí o několik století v historii zpět, do dob třicetileté války. Promění se ve vojenský tábor a nabídne nejen ukázky bitev, ale i výcvik mušketýrů a další zajímavý program.
Zloději zničili v Krnsku na Mladoboleslavsku renesanční zvon za několik milionů korun. Při krádeži ze zvonice u kostela svatého Jiří jim spadl a roztříštil se na kusy. Zničenou památku ze 16. století už těžko někdo opraví. Událost zasáhla jak duchovní, tak místní obyvatele.