Po sovětské armádě zůstal v Brdech podzemní bunkr. Teď je tam muzeum
Stopy okupační sovětské armády na území Česka nadále zůstávají, přestože vojáci s rudou hvězdou na uniformě odešli už před 23 lety. V brdských lesích u vesnice Míšov se například nachází podzemní bunkr, který měl sloužit jako úložiště jaderných zbraní.
Za socialismu tam nesměli ani českoslovenští vojáci, přístup měli jen ti sovětští. Z jaderného sila se mezitím stalo muzeum studené války.
Jaderné úložiště působí velkolepým dojmem. Objekt o rozměrech zhruba 40 krát 40 metrů je hluboko pod zemí. Sestává z mnoha místností a chodeb, ta nejdůležitější místnost má asi 15 metrů na délku. Podle některých historiků tam možná byly uloženy jaderné zbraně.
„Já si nejsem vůbec jist, zda jaderné zbraně byly v těchto lokalitách,“ namítá vojenský historik Petr Luňák. Podle něj jaderné zbraně na území Československa nepochybně byly, ovšem nikoliv v Brdech v Míšově.
„Myslím si, že by bylo proti logice, kdyby se využily pro tohle, protože o nich věděla řada vojáků z československé lidové armády, kteří byli pro nespolehlivost po roce 1968 z armády vyhozeni,“ vysvětluje.
Skeptický pohled historika nesdílí lidé, kteří se rozhodli vybudovat v bývalém vojenském areálu Muzeum atomových zbraní. Starosta Míšova Pavel Hrubý ví, jak toto místo sovětští vojáci střežili.
„Samozřejmě se tam nikdo nedostal, na to vám nikdo přímý důkaz nedá. Akorát, když nám v té době říkali, do kdy bude naše armáda bojeschopná, tak do 12 hodin. Tak to sem za 12 hodin tam odsud nemohli dovézt,“ uvažuje.
Jen málo z dědictví po sovětské armádě se v Milovicích využívá
Číst článek
Celý areál je dnes plný rozpadajících se bytovek, kde sovětští vojáci bydleli. Garáže a haly se bortí, zarůstají travou a jen pancéřové dveře podzemního bunkru přitahují pozornost.
„Ty právě byly hlavně kvůli tlakové vlně a kvůli radiaci zabezpečené. Nebylo to ani tak na vykradení, protože strážní služba tady byla tak mohutná, že se sem skutečně nikdo neměl šanci dostat,“ vysvětluje zakladatel muzea Milan Skočovský.
Ať už tam jaderné bomby ležely, nebo neležely, supertajný bunkr u Míšova v Brdech je jasným důkazem tehdejších příprav na atomovou válku.
Zvětšit mapu