V Číhošti si lidé připomněli mučednickou smrt faráře Toufara a období politických procesů
V Číhošti si o víkendu připomněli mučednickou smrt faráře Josefa Toufara. V roce 1949 sloužil mši, při které věřící viděli, jak se pohnul kříž nad oltářem. Státní bezpečnost ale obvinila kněze, že jen tahal za drátky. Následovalo vězení, mučení, vynucené přiznání a nakonec farářův kolaps a smrt.
Za zpěvu modliteb vyšel poutní průvod z Ledče nad Sázavou do Číhoště krátce před devátou hodinou ráno.
„Musíme připomenout i dnešní společnosti, že tady byl režim, který potíral jak víru, tak potíral svobodu slova,“ popsal důvody organizace poutě pořadatel Tomáš Zdechovský.
Poutníci nesli fotky faráře Toufara, symboly české státnosti i křesťanské víry. Do Číhoště jsme došli ve chvíli, kdy začínala mše. Kostel byl uzavřen z důvodu oprav. Mše proto probíhala na faře. Místnosti, chodby, schodiště i dvůr návštěvníci zcela zaplnili. Následovala prohlídka obce a míst, které mučedník dobře znal.
„Celý areál kostela a fary je zachován v podobě, jak ho vídal Josef Toufar. Tady na zídce je destička, kterou sám inicioval,“ říká průvodce a autor knihy o událostech z padesátých let Miloš Doležal.
Účastníci mluvili o výjimečné osobnosti faráře Toufara, ale i o důležitosti a výjimečnosti místa. Průvodce a autor knihy upozornil návštěvníky i na nejednoznačnost údajného doznání Josefa Toufara. Dva dny po něm kněz zemřel na následky bití a mučení u výslechů.
„My víme, že byl v tak dezolátním stavu, můžeme se domnívat, že o sobě skoro nevěděl. Takže oni si vymýšlejí a i jazyková expertiza kriminalistického ústavu potvrdila, že dodatek k protokolu je vymyšlený. Je to komunistický slovník,“ dodává Miloš Doležal.
Účastníci pietních akcí v malé vsi na Vysočině stále mluvili o tajemství pohybu kříže a o nesmyslné brutalitě bývalého režimu, která zabila dobrého člověka.