Toufar nikdy nepodepsal přiznání. Zemřel na následky brutálních výslechů StB. V katolické církvi běží od roku 2018 proces jeho blahořečení, což by mohlo být předstupněm jeho prohlášení za svatého.
Od dětství toužil studovat a stát se farářem. Otec byl ale proti. Na gymnázium se proto Josef Toufar přihlásil až po jeho smrti. V té době mu bylo už 26 let.
Ještě před zavěšením do věže ho vysvětil královéhradecký biskup Jan Vokál. Poprvé se zvon rozezněl po sobotní mši. Digitální mechanismus nyní zapne zvonění každý den v poledne a na klekání.
Dokument „Jako bychom dnes zemřít měli“ bude mít v pátek večer předpremiéru v číhošťském kostele. Jeho součástí jsou také záběry, které několik hodin před smrtí kněze Josefa Toufara natočila StB.
O tom, jak moc Státní bezpečnost mučila faráře Josefa Toufara, vypovídá nově objevený dvouminutový filmový záznam. Vznikl, když komunistická tajná policie chtěla natočit Toufarovo doznání, že dodnes nevysvětlený pohyb křížku na oltáři kostela v Číhošti vyvolal úmyslně. Víc než půl století se mělo za to, že se záznam z této policejní rekonstrukce nedochoval. Našel ho až Toufarův životopisec Miloš Doležal v Národním filmovém archivu.
Stovky poutníků z různých koutů republiky i ze zahraničí se sešly v Číhošti na Havlíčkobrodsku, kde budou v neděli pohřbeny ostatky Josefa Toufara. Kněz byl v roce 1950 obviněn Státní bezpečností ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku a po krutém mučení zemřel. Na celý víkend je v obci připraven duchovně-kulturní program nazvaný Návrat pátera Josefa Toufara do Číhoště.
Kardinál Dominik Duka sloužil v číhošťském kostele Nanebevzetí Panny Marie mši za katolického faráře Josefa Toufara, kterého umučili komunisté. Od Toufarovy smrti uplyne ve středu 65 let. Do Číhoště dorazilo přes 500 přihlížejících. Mnozí z nich zároveň položili květiny k farářovu pomníku.
Věřící z Číhošti na Havlíčkobrodsku viděli v prosinci 1949 během bohoslužby nezvyklý pohyb křížku na oltáři v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Kněze Josefa Toufara kvůli tomu umučila Státní bezpečnost. Agenti z něj chtěli za každou cenu dostat přiznání, že celou věc zinscenoval. Minulý týden tým odborníků vyzvedl údajné farářovy ostatky z hromadného hrobu na hřbitově v pražských Ďáblicích. Antropologové i genetici je budou analyzovat, poté by se mohly vrátit do Číhoště.
V Číhošti si o víkendu připomněli mučednickou smrt faráře Josefa Toufara. V roce 1949 sloužil mši, při které věřící viděli, jak se pohnul kříž nad oltářem. Státní bezpečnost ale obvinila kněze, že jen tahal za drátky. Následovalo vězení, mučení, vynucené přiznání a nakonec farářův kolaps a smrt.
Sdružení nadšenců pro vědu No:mad vyslalo do vesmíru vlastní sondu. Balon, naplněný heliem, dosáhl výšky 30 kilometrů. Sonda Normandy měla podle plánu nafotit stovky snímků a pomocí padáků se vrátit na zem. Nakonec dopadla asi 80 kilometrů od Čihoště na Vysočině, kde startovala.
Zeměkoule je zřejmě fotogenická. Jsou o tom alespoň přesvědčeni nadšenci ze sdružení NO:MAD, kteří dnes v Číhošti na Vysočině vypustili speciální sondu nesenou meteorologickým balonem. Ze zhruba třiceti kilometrů má přinést obrázky modré planety, ale i černo vesmíru.