Toufar nikdy nepodepsal přiznání. Zemřel na následky brutálních výslechů StB. V katolické církvi běží od roku 2018 proces jeho blahořečení, což by mohlo být předstupněm jeho prohlášení za svatého.
Pohled na 50. léta jinak. „První, co by vás napadlo obecně ve veřejném prostoru – procesy, Slánský, Milada Horáková, Toufar... Snažili jsme se vystoupit z těch jednoduchých razítek,“ popisuje Stehlík.
Teolog a pedagog Marek Vácha v promluvě připomněl to, že okolnosti pohybu kříže jsou nejasné dodnes. Podle výzkumů ho věřící nezinscenovali, zřejmě nešlo ani o provokaci StB.
Mácha byl podle rozsudku velitelem skupiny StB, jež měla donutit církevní představitele k přiznání, že chystali proti komunistickému režimu spiknutí. Jeho součástí měl být takzvaný číhošťský zázrak.
Kardinál Dominik Duka sloužil v číhošťském kostele Nanebevzetí Panny Marie mši za katolického faráře Josefa Toufara, kterého umučili komunisté. Od Toufarovy smrti uplyne ve středu 65 let. Do Číhoště dorazilo přes 500 přihlížejících. Mnozí z nich zároveň položili květiny k farářovu pomníku.
Odborníci se snaží identifikovat kosterní pozůstatky vyzvednuté na začátku listopadu z hromadného hrobu na hřbitově v pražských Ďáblicích. Je prý relativně velká šance, že by se skutečně mohlo jednat o ostatky faráře Josefa Toufara, umučeného v 50. letech Státní bezpečností. Nasvědčuje tomu například nález drénu používaného po operacích břicha.
V Číhošti si o víkendu připomněli mučednickou smrt faráře Josefa Toufara. V roce 1949 sloužil mši, při které věřící viděli, jak se pohnul kříž nad oltářem. Státní bezpečnost ale obvinila kněze, že jen tahal za drátky. Následovalo vězení, mučení, vynucené přiznání a nakonec farářův kolaps a smrt.