Jak vyčistit živý mozek od plaků
Průvodní známkou a snad i příčinou Alzheimerovy choroby jsou plaky bílkoviny beta-amyloidu. Vědci z americké Mayo Clinic teď přišli na to, jak je z živého mozku bezpečně dostat pryč a snad tím zvrátit patologii onemocnění.
Průlomový objev přišel velice nečekaně. Vědci na myším modelu Alzheimerovy choroby testovali hypotézu, podle které nemoc zhoršuje aktivace mikroglií - tedy buněk, které představují hlavní součást imunitní obrany centrálního nervového systému. Mikroglie se plaky pokoušejí pohlcovat, ale pokud se jim to nedaří, přispívají k poškozujícímu zánětu a celou situaci tak zhoršují.
Jednou z látek, které regulují funkce mikroglií, je interleukin 6 (IL-6), který podporuje zánět. Vědci jeho úlohu v patogenezi Alzheimerovy choroby studovali na myším modelu. Mozky novorozených myšat i dospělých myší, které už obsahovaly plaky beta-amyloidu, vědci upravili tak, aby ve větší míře produkovaly interleukin 6. Zjistili, že u obou skupin myší vedla zvýšená koncentrace interleukinu 6 k "vyčištění" mozku od plaků. Podařilo se jim také zjistit, že interleukinem aktivované mikroglie vytvářejí proteiny, díky kterým mohou plaky začít pohlcovat a likvidovat.
Myší model Alzheimerovy choroby je podle vědců tak blízko lidskému onemocnění, jak zvířecí model vůbec může být. Výsledky studie tak ukazují, že manipulace s imunitním systémem mozku skrze mediátory zánětu (jako je IL-6) by mohla představovat zcela novou terapii Alzheimerovy nemoci.
Výledky studie zveřejnil The FASEB Journal.