Spánek je klíčem k celkovému zdraví a lékaři doporučují spát sedm až devět hodin denně, aby se člověk cítil odpočatý. Když je však spánku přespříliš, může mít problémy mozek, píše americký týdeník Newsweek
Mezinárodní kongres o Alzheimerově nemoci začal o víkendu v Paříži. Pět tisíc vědců z celého světa bude debatovat o nových výzkumech a možnostech léčby, jejíž účinnost je prozatím minimální. V týdnu navštíví kongres i prezident Sarkozy.
Podle amerických vědců může Alzheimerova nemoc do budoucna značně ohrozit světovou ekonomiku. Péče o lidi trpící touto nemocí totiž jen loni stála celosvětově 604 miliard dolarů. To se rovná jednomu procentu celosvětového HDP.
Nová státní koncepce ‚Plán Alzheimer‘ má přinést organizační změny i potřebné finanční prostředky pro pacienty postižené Alzheimerovou chorobou. V současné době na něm pracují hned čtyři různá ministerstva, která chtějí sladit komplex zdravotních, sociálních, ale i právních služeb pro nemocné. Vláda o přípravě plánu rozhodla 6. října a celá koncepce má být dokončena do poloviny příštího roku.
Vláda se bude zabývat problémy lidí trpících Alzheimerovou chorobou. Do příštího roku by měla jednotlivá ministerstva nabídnout řešení, která odpovídají sféře jejich vlivu. Tak zvaný plán ‚Alzheimer‘ má zjistit, co nemocní a jejich příbuzní potřebují nejvíc, a které problémy je třeba řešit co nejdřív.
Dosavadní průzkumy svědčily o tom, že mobily lidskému organismu údajně škodí. Vědci ale nyní přišli k překvapivému zjištění, že mobilní telefony mohou mít na zdraví i příznivý vliv. Mohly by pomoci při léčbě Alzheimerovy choroby.
Průvodní známkou a snad i příčinou Alzheimerovy choroby jsou plaky bílkoviny beta-amyloidu. Vědci z americké Mayo Clinic teď přišli na to, jak je z živého mozku bezpečně dostat pryč a snad tím zvrátit patologii onemocnění.
Léčit Parkinsonovu chorobu nebo Alzheimera pomocí kmenových buněk je jedna věc. Druhá - a celkem ošemetná - věc je dostat kmenové buňky přímo do mozku. Němečtí vědci vidí jako nejvhodnější metodu šňupání.