Vědci: Mobilní telefony mohou mít na zdraví i příznivý vliv
Dosavadní průzkumy svědčily o tom, že mobily lidskému organismu údajně škodí. Vědci ale nyní přišli k překvapivému zjištění, že mobilní telefony mohou mít na zdraví i příznivý vliv. Mohly by pomoci při léčbě Alzheimerovy choroby.
Podle nového průzkumu z jihofloridské univerzity v americké Tampě pomohlo radiové záření zmírnit průběh této nemoci u nakažených hlodavců a dokonce ochránilo paměťové buňky zdravých jedinců. Vědci tvrdí, že je možné, že se tato nová metoda bude moci v budoucnu použít i k léčbě lidských pacientů.
Vědci přišli k překvapivému zjištění, že mobilní telefony mohou bránit vzniku Alzheimerovy choroby. Hostem Rádia Česko byl Luděk Pekárek z Národní referenční laboratoře pro elektromagnetická pole a záření při SZÚ.
Jak řekl Rádiu Česko Luděk Pekárek z Národní referenční laboratoře pro neionizující elektromagnetická pole a záření při Státním zdravotním ústavu, každý překvapivý objev se musí především replikovat nezávislou laboratoří, než se o tom začne vážně uvažovat.
"V tomto případě byl použit mobilní telefon s maximálním výkonem čtvrt wattu a zkoumalo se to na myších, které jsou malé. U člověka se okolí místa, kde drží telefon, ohřeje maximálně o několik setin stupně, myši se mohly ohřát vzdušně. Tipoval bych, že to bylo spíše vyšší teplotou než samotným zářením," vysvětlil.
Často se diskutuje o tom, že záření z mobilních telefonů může způsobit rakovinu mozku, či neplodnost - poškození spermií. "Záření, které má například mobil, nemůže poškodit buňku, nemůže poškodit DNA a tak dále. Jediné, co dělá když je dostatečně intenzivní, že zahřeje. A podle našich norem nesmí nikde ohřát víc než o maximálně desetinu stupně," uvedl Pekárek.