Gama záření z Krabího pulzaru vědci objevili před více než šedesáti lety a byl to dlouho ojedinělý objev. Od té doby astronomové hledají místa na obloze, která by zářila podobným způsobem.
Nejen lovci bouřek jsou spokojeni s letošním červnem. Sezónu mají také pracovníci Ústavu jaderné fyziky, kteří speciálně upraveným autem vjíždějí přímo do bouřkové oblasti měřit blesky.
Raketa Falcon 9 odstartovala v 16.25 SEČ. K pasažérům tentokrát patří také zhruba čtyřkilová nanodružice VZLUSat-2 vyvinutá v pražském Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu (VZLÚ).
Polévky nemají na obalu uvedené informace o použití ionizujícího záření, uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Ta zahájila správní řízení o uložení pokuty.
Vědci z Tchaj-wanu zkoumali hypotetickou možnost, že by civilizace kolem černé díry vytvořila takzvanou Dysonovu sféru, kterou už astronomové hledají u hvězd desítky let.
UVC ničí nukleovou kyselinu DNA nebo RNA bakterií, virů a dalších mikrobů. Dokáže vytvářet takové chemické vazby, které znemožňují mikrobům další množení, takže je tak zlikviduje.
Třiatřicet let po havárii v jaderné elektrárně Černobyl obsahují některé druhy hub v Bavorsku stále ještě velké množství radioaktivního cesia. Informoval o tom Spolkový úřad pro ochranu před zářením.
Už se ví, odkud přichází kosmické záření. Díky výpočtům na observatoři se ukázalo, že částice mají původ mimo naši galaxii. Na výzkumu se podíleli i experti z Akademie věd České republiky.
Dosavadní průzkumy svědčily o tom, že mobily lidskému organismu údajně škodí. Vědci ale nyní přišli k překvapivému zjištění, že mobilní telefony mohou mít na zdraví i příznivý vliv. Mohly by pomoci při léčbě Alzheimerovy choroby.