Díky novému financování může IKEM provést více transplantací jater
Pro nemocné pacienty, kterým nefungují játra, je transplantace většinou jediným řešením. V pořadnících čekají na dárce zhruba rok a většině z nich náročný zákrok prodlouží život o více než deset let. Lékaři z pražského IKEMu v polovině srpna provedli už tisícátou úspěšnou transplantaci jater. Na drahé operace si nemocnice vyjednala nové financování od zdravotních pojišťoven. Do transplantačního programu se tak díky tomu dostane více pacientů.
„Deset let věděli, že jsem zdědila nemoc po mamince. Pět let mi dávali léky a tlumili, až mi břicho narostlo tak, že jsem se nemohla víceméně pohybovat. Nemohla jsem dělat nic, co mi nedovoloval můj zdravotní stav,“ říká Ilona Dietlová.
Byla tisící pacientkou, které v pražském IKEMu transplantovali játra. Na nový orgán čekala půl roku a náročné operace se velmi obávala.
„Byl to hodně velký zázrak, strašně jsem se bála, abych se po operaci probudila,“ popisuje 46letá švadlena ze Sokolova. Zákrok, který vedl přednosta Kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk, byl komplikovaný:
„U této pacientky jsem musel odstranit jak ta nemocná játra, tak obě nemocné ledviny. Transplantoval jsem ji celá nová játra a jednu ledvinu.“
V pražském IKEMu už transplantují játra osmnáct let. Nejčastěji jde o pacienty s cirhózou, metabolickými poruchami nebo nádorovým onemocněním. Játra jsou většinou od zemřelého dárce.
Loni jsme udělali rekordní počet jater v historii IKEMu – 83. Když budeme optimisté, tak se letos dostaneme na loňské číslo, možná jej i mírně překročíme,“ věří ředitel IKEMu Aleš Herman.
Lékaři transplantují buď celá játra, nebo také části orgánů. Existuje ještě další speciální metoda - technika split.
„Technika split znamená, že dárcovská játra obvykle v těle zemřelého dárce rozdělíme na dvě části, přičemž menší část je transplantována dítěti a větší část dospělému,“ vysvětlil Froněk.
Jeden zákrok stojí více než 1,5 milionu korun. Jen pro srovnání, například transplantace srdce přijde na 1,7 milionu, ledvina pak na půl milionu korun. Financování operací je tak velmi náročné.
"Ten program je velmi podfinancovaný. Dříve byl hrazen z výnosu kardiocentra. Usilovně jsme jednali s pojišťovnami, u VZP jsme došli k dohodě. Máme placené takzvané balíčkové ceny transplantací,“ říká ředitel Herman.
Ty zahrnují náklady od vyhledání dárce až po samotnou operaci a péči. Pokud by pojišťovny platily dál jen podle vyhlášky, chybělo by letos IKEMu 100 milionů korun. Celkem dá největší zdravotní pojišťovna za rok za transplantace 236 milionů, podle vyhlášky by to bylo jen 137 milionů.
Podle ředitele se očekávaný příliv peněz letos už projevil tím, že na čekací listině není žádné dítě, loni jich bylo deset.