Nový Zéland půjčil do Česka 50 portrétů Maorů od plzeňského rodáka Lindauera

Padesát portrétů novozélandských Maorů je ode dneška vystaveno v Západočeské galerii v Plzni. Do České republiky svůj národní poklad zapůjčil Nový Zéland a je to vůbec poprvé, co obrazy opustily tichomořské ostrovy. Tam portréty zhruba před sto lety namaloval plzeňský rodák Gottfried Lindauer.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstavy malíře novozélandských Maorů Gottfrieda Lindauera v Plzni

Výstavy malíře novozélandských Maorů Gottfrieda Lindauera v Plzni | Zdroj: ČTK

„Lindauer je zobrazil v takové majestátnosti, se všemi těmi jejich atributy,“ popisuje ředitel Západočeské galerie Roman Musil a ukazuje na barevné plátno s náčelníkem jednoho z maorských kmenů.

Vyobrazený muž má zbraň, kolem krku amulet, uhrančivý pohled a tvář zdobenou tetováním. To podle Musila nebylo jen pro ozdobu, ale značilo i příslušnost k určitému rodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavě obrazů G. Lindauera, zapůjčených do Plzně z Nového Zélandu, natáčela redaktorka Michaela Vetešková

Obraz působí skoro jako portrétní fotografie, možná i proto, že Lindauer Maory nemaloval podle živých modelů.

„A to z toho důvodu, že buď ten dotyčný náčelník už nežil, a zadruhé Maoři se samozřejmě neradi portrétovali,“ říká Musil s tím, že se báli, že jim portrétování vezme duši.

Lidé v Plzni mají poprvé možnost vidět souhrnnou Lindauerovu výstavu.

Malíř ze západočeského města odešel na Nový Zéland v roce 1874. Tam se stal známým jako vynikající portrétista původního maorského etnika a dnes patří k nejpopulárnějším umělcům takzvaného koloniálního období.

„Známe popisy situací, kdy při prvním vystavení těch maorských náčelníků v jistém aucklandském hotelu přicházely celé skupiny Maorů z různých kmenů – podle toho, jaký Maor tam byl tedy zrovna zobrazen – a víme, že když přišli do té hotelové místnosti, tak si sedli na zem do půlkruhu k těm portrétům a potom hodiny s nimi vlastně rozmlouvali, vzpomínali na jejich hrdinské skutky a vlastně s nimi jednali, jako kdyby to byli dál živé bytosti,“ podotýká Musil.

Podel něj je kolekce padesáti 50 portrétů novozélandským národním pokladem.

Výstavy malíře novozélandských Maorů Gottfrieda Lindauera v Plzni | Foto: ČTK

Michaela Vetešková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme