Berlín hostí unikátní výstavu dosud 'utajených' obrazů
V Berlíně se koná unikátní výstava s názvem „Od Beckmana k Warholovi - umění 20. a 21. století". Většina z 240 děl vystavovaných v galerii Martin Gropius u Postupimského náměstí se na veřejnosti objevuje úplně poprvé. Exponáty poskytl farmaceutický koncern Bayer.
Mít nad pracovním stolem originál obrazu Gerharda Richtera či litografie od Marca Chagalla, nebo zvedat oči od počítače, abyste si odpočinuli pohledem na portrét herečky Nastasji Kinski od Andyho Warhola?
Pro zaměstnance farmaceutického koncernu Bayer v Leverkusenu to není nic mimořádného.
„Věřili, že pohled na krásné umělecké dílo a debata s kolegy o umění podporuje kreativitu,“ říká Michael Schade z Bayeru o zakladatelích sbírky, která dnes čítá kolem 5000 uměleckých děl.
Cokoli z ní si může půjčit do své kanceláře každý zaměstnanec Bayeru. S nápadem, jak vyzdobit zaměstnanecké kanceláře, přišel první ředitel Bayeru Carl Duisburg, který se často nechával portrétovat od Maxe Liebermanna. Sbírka se od té doby pravidelně rozrůstá.
Mimořádnou výstavu mezi prvními navštívila redaktorka zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová.
„Je to přesně podle toho názvu 'Od Beckmana k Warholovi, nejlepší díla 20. - 21. století' chronologicky seřazená. Člověk tu má skutečně přehled od expresionismu po současnost,“ přibližuje výstavu kurátorka Andrea Peters.
K vidění jsou litografie, akvarely, dřevoryty od Ericha Heckela, plátna Karla Schmidta Rotluffa, Emila Noldeho nebo Maxe Pechsteina. Avantgardu zastupují kresby Pabla Picassa, Joana Miróa nebo Marca Chagalla.
K vrcholům patří Picassovy práce nebo obraz 555 Gerharda Richtera, jak upozorňuje kurátorka a dodává, že stojí za to se na výstavu vydat i z Čech.
„Jsou tu mistrovská díla jedné z nejstarších firemních sbírek v Německu. Unikátní na tom je, že mnohá díla zatím nikdy k vidění nebyla. Většina podnikových sbírek se už veřejně prezentovala, ale sbírku Bayeru zatím v zahraničí nikdo nezná," vysvětluje.
Příležitost se na ni podívat mají zájemci do 9. června. Pak se cenné obrazy vrátí na zdi kanceláří v Leverkusenu.