Stoupá počet vydávaných knih. Zvýšení DPH může trend zvrátit, říkají někteří

V roce 2011 vyšlo v České republice na základě počtu povinných výtisků odevzdaných Národní knihovně bezmála 19 tisíc titulů, tedy zhruba o 11 procent víc než v roce předchozím. Část kulturní veřejnosti ale varuje, že se rostoucí trend neudrží, protože na nakladatele, knihkupce i spisovatele dopadne zvýšená sazba DPH.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha, ilustrační foto

Kniha, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Uživatel: Mattox

„Na jednu stranu se pyšníme tím, kolik knížek tady přivedeme na svět, kolik nakladatelů a kolik subjektů knížky vydává a na kdejakých všech místech se knížky prodávají, ale ono je to bohužel trošku kontraproduktivní,“ myslí si majitel sítě knihkupectví Jan Kanzelsberger. Tak vysoká čísla totiž podle něj česká čtenářská základna nemůže zvládnout.

Předseda Svazu knihkupců a nakladatelů Vladimír Pistorius si myslí, že počet vydaných titulů je ve skutečnosti nižší kvůli započítávání e-knih. Rekordní čísla ovšem nepovažuje za nic špatného, protože Česká republika patří z hlediska produkce knih jen ke standardnímu evropskému průměru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Majitel sítě knihkupectví Jan Kanzelsberger a předseda Svazu knihkupců a nakladatelů Vladimír Pistorius mluvili o rostoucí čtenářské poptávce

Zvyšovat zájem české veřejnosti o literaturu se už jedenáctým rokem snaží soutěž Magnesia Litera. Naposledy se přihlásilo rekordních 325 titulů a knihou roku se včera stala Lucemburská zahrada od Michala Ajvaze.

„Každá velká soutěž zvyšuje pozornost a zájem veřejnosti o knihy. A Magnesia Litera prokazuje skutečně, že zájem roste,“ říká Pistorius. Oceněné tituly se navíc prodávají lépe, potvrzuje Kanzelsberger, přestože u prvních ročníků soutěže ještě nebyla zvýšená poptávka tak patrná.

Zatím se žádným dramatickým zdražením knih neprojevilo ani zvýšení DPH, protože nakladatelé a knihkupci přenášejí vyšší náklady na sebe, což ovšem může zejména těm menším způsobit potíže. „My prostě nemůžeme zvyšovat ceny knih, protože by si je nikdo nekoupil nebo by se kupovaly míň a bylo by to kontraproduktivní,“ vysvětluje Pistorius a odhaduje, že počet vydávaných titulů se proto bude snižovat.

„Zvyšování DPH je vůbec problémem a u knih je to špatné politické rozhodnutí. Ale matematicky vzato, o čtyři procenta zvýšení DPH od začátku roku dělá na stokoruně čtyři koruny. V matematice je to zvýšení naprosto nepodstatné, zatímco neustálým opakováním a vtloukáním do hlav čtenářů, že knihy jsou vlastně drahé, protože DPH a tak dále, tak to v myslích čtenářů dělá takový dojem, že knihy se stávají něčím luxusním a něčím předraženým a něčím zbytným,“ dodává Kanzelsberger.

Kristina Winklerová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme