V opeře Tannhäuser se stříleli židovští vězni, v Düsseldorfu ji zakázali

Vedení düsseldorfské opery stáhlo pět dní po premiéře šokující inscenaci Tannhäuser Richarda Wagnera. Opera se odehrává ve středověku, ale režisér Burkhard Kosminski ji v Düsseldorfu zasadil do prostředí nacistického koncentračního tábora.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Richard Wagner, 1860

Richard Wagner, 1860 | Foto: Wikimedia Commons, lic. Public domain

Šokované publikum sledovalo Tannhäusera, jak střílí židovské vězně, při předehře se na jevišti odehrávaly scény z plynové komory. Podle agentury DPA začali první lidé opouštět sál už po prvních 30 minutách. Někteří diváci museli dokonce po představení vyhledat lékařské ošetření.

Operní redaktor ČRo Vltava Ivan Ruml je přesvědčen, že vedení opery udělalo dobře, když inscenaci stáhlo z programu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O šokující inscenaci Tannhäuser mluvil ve Stalo se dnes operní redaktor Českého rozhlasu Vltava Ivan Ruml

„Považuji to dezinterpretaci a poškození díla Richarda Wagnera. Opera pojednává o něčem úplně jiném než o plynových komorách a vyvražďování židů za druhé světové války.“

Richard Wagner byl oblíbeným skladatelem nacistického diktátora Adolfa Hitlera. Ve svých spisech se někdy projevoval antisemitsky. Podle Rumla ale od antisemitských názorů postupně ustoupil.

„Dokonce jeho nejlepší dirigent Hans Richter byl židovského původu a Richard Wagner schvaloval jeho interpretaci,“ upozornil Ruml. Podle něj se letos, kdy si připomínáme 200 let od narození Richarda Wagnera, dají očekávat další podobné skandály.

„Stačí si v létě zajet do Bayreuthu na Festspiele. Tam se teď vedení ujaly pravnučky Richarda Wagnera a co inscenace, to skandál.“

Igor Maňour, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme