Unikátní nahrávky Boba Marleyho ležely 40 let ve vlhkém sklepě, podařilo se je zachránit
Čtyřicet let ležely zapomenuty ve vlhkém sklepě, teď z nich údajně běhá mráz po zádech. Takový je osud desítky nahrávek hudební legendy Boba Marleyho. Po víc než roční práci s pomocí nejmodernější techniky se podařilo pásky zachránit.
Magnetofonové pásky ve třinácti kotoučích, které se našly ve sklepě londýnského hotelu v Kendal Rise na severozápadě Londýna, ležely v krabici od 70. let, kdy v hotelu bydlela Marleyho kapela The Wailers.
Na kotoučích byly záznamy ze čtyř vystoupení evropského turné kapely, mimo jiné z londýnské koncertní síně Lyceum z roku 1975.
Jedna z Marleyho nejznámějších písniček No Woman, No Cry je také mezi zachráněnými. Kromě ní ještě například Jammin' nebo I shot the Sheriff. Po čtyřiceti letech ve vlhkém prostředí byly ale nahrávky tak poškozené, že se pásky prakticky roztékaly. Jejich nálezci se proto obávali, že je už nikdy nepůjde znovu přehrát.
Před 70 lety se narodil král reggae Bob Marley
Číst článek
To se ale nakonec povedlo. Dostaly se do ruky londýnskému byznysmenovi a fanouškovi Marleyho Joe Gattovi. Ten se nemohl smířit s jejich zničením, a tak oslovil známé muzikanty. Po víc než roce usilovné práce se pásky nakonec podařilo dát dohromady. Tedy - část z nich. Jedna byla příliš poničená, dvě se ukázaly jako prázdné, zbylých deset se však podařilo zdigitalizovat.
Záchraně pomohlo i to, že původní pásky měly vysokou kvalitu - byly pořízeny pomocí jediného tehdy dostupného mobilního nahrávacího studia v Británii, které Marleyho skupině pronajali Rolling Stones.
Jak uvedl deník Guardian, když nakonec zachráněné nahrávky slyšel muzikant, který pomáhal se záchranou, běhal mu mráz po zádech.