Prezident Kennedy Američany stále fascinuje. O atentátu vznikl nový film

Už za pár dnů si Spojené státy připomenou 50 let od vraždy prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Okolnosti atentátu i osud rodiny Kennedyů americkou veřejnost dodnes fascinují. Jeden z filmů věnovaných událostem v Dallasu mohou dnes na stanici National Geographic vidět i čeští diváci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník J. F. Kennedyho v Hyannis ve státě Massachusetts

Památník J. F. Kennedyho v Hyannis ve státě Massachusetts | Zdroj: Reuters

Americká veřejnost v těchto dnech znovu prožívá dramatické okamžiky staré půl století. Vražda prezidenta Kennedyho v texaském Dallasu je pro mnohé dosud otevřenou jizvou. Pulty knihkupectví plní desítky, možná dokonce stovky monografií, historických studií, rekonstrukcí klíčových listopadových událostí a analýz, jaká by mohla Amerika být, kdyby k atentátu nedošlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

S tvůrci nového snímku mluvila washingtonská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

„Kennedyové byli něco jako naše královská rodina. Po obrovských společenských změnách v 50. letech, kdy přišel Elvis a první hvězdy showbyznysu, byl prezident Kennedy první politickou hvězdou podobného kalibru. Krásný muž s nádhernou manželkou, která byla módní ikonou své doby. Celá Amerika byla prezidentským párem posedlá,“ vysvětluje Kelly Masterson, autor scénáře k filmu Vražda prezidenta Kennedyho pro kanál National Geographic.

Snímek mapuje klíčové momenty cesty J. F. Kennedyho do Bílého domu a jeho působení ve funkci prezidenta. Zároveň ale sleduje i kroky Lee Harvey Oswalda – muže, který prezidenta zavraždil.

„Mnoho lidí Oswalda opravdu nenávidí, zejména generace, která atentát na prezidenta Kennedyho zažila. Chtěli jsme ho ukázat i v jiném světle než jen jako dvourozměrnou postavu a monstrum s puškou v ruce. Rád bych, aby ho lidé vnímali také jako člověka,“ říká Oswaldův herecký představitel Will Rothhaar.

Na snímku ze září 1963 je vidět tehdejší americký prezident John Fitzgerald Kennedy se synem Johnem | Foto: Reuters

Historikové se shodují, že vražda prezidenta Kennedyho Spojené státy navždy změnila. Ani 50 let od klíčového momentu ale americká společnost nenahlíží na události listopadu roku 1963 jednotně.

Jak připouští scénárista Masterson, film se dotýká citlivého místa, kolem kterého dodnes koluje mnoho spekulací. Řada Američanů totiž ani dnes nevěří tomu, že Lee Harvey Oswald jednal sám v touze zviditelnit se. Konspirační teorie podnítila také skutečnost, že se krátce po dopadení stal sám terčem útočníka. Zastřelen byl navíc v přímém televizním přenosu.

Okolnostem atentátu na prezidenta Kennedyho se bude Český rozhlas věnovat i v den 50. výročí. 22. listopadu přinese reportáže a výpovědi očitých svědků přímo z texaského Dallasu.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme