Film Scotta Coopera odstartoval karlovarský filmový festival
Projekce filmu Scotta Coopera Crazy Heart odstartovala 45. ročník mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Americký režisér považuje účast na této filmové přehlídce za příležitost jak představit snímek filmovým fanouškům a nadšencům. Crazy heart vypráví o životních peripetiích stárnoucího zpěváka country. V hlavní roli exceluje Jeff Bridges.
Z filmů, které soutěží v hlavní sekci, se dnes předvede Svěrákův Kuky se vrací. Neméně zajímavá jsou letos i dokumenty. V této sekci se letos utká celkem deset snímků. Výběr není podle programového ředitele MFF Karlovy Vary Karla Ocha vůbec jednoduchý:
„My každoročně dostáváme zhruba 800 až 1000 celovečerních dokumentů. Náš vkus je velice komplikovaný, náročný a klademe minimálně týž důraz na formu jako na obsah.“
V soutěži tak letos najdou zájemci o dokument nevšední snímky. „Britský dokument Arbour, což je velice stylizovaný portrét předčasně zemřelé britské dramatičky Andrey Dunbar. Tento portrét je koncipován tak, že režisérka dva roky nahrávala hlasy příbuzných a přátel zesnulé dramatičky a pak tyto monology vložila do úst hercům.“
Českou republiku bude reprezentovat Katka Heleny Třeštíkové.
Kino bez bariér slaví 10. ročník
Letos na filmovém festivalu slaví 10. jubilejní ročník projekt Kino bez Bariér, který poskytuje pomoc a asistenci vozíčkářům. Koordinátorka projektu Jana Gabrielová tvrdí, že rok od roku zájem o projekt roste a do Varů by letos mohla přijet víc než stovka vozíčkářů.
Kino bez bariér letos přináší podle Gabrielové i řadu novinek: „Letos poprvé jsem dostala informace, což nás potěšilo, že i ve stanovém městečku lze bezbariérově přežit festival. Je možno spát v bezbariérové tělocvičně a je tam nově vybudovaná bezbariérová koupelna, takže to je také velký posun vpřed.“
František Skála zahájí na festivalu svou výstavu
Výstavu asi padesátky sochařských objektů - aut pojmenovanou Sajgon Team zahájí dnes v Karlových Varech František Skála. Autor silné imaginace a poetické originality proslul svými objekty z nalezených předmětů a úlomků, které by jinak zanikly.
Expozice vznikala v průběhu posledních pětadvaceti let a zahrnuje i práce například Petra Nikla, Jiřího Černického, či grafika Jirky Veselky, můj syn a další.
Výstava bude zahájena ve stejný okamžik jako promítání snímku Jana Svěráka Kuky se vrací. Skála totiž původně se Svěrákem na jeho filmu spolupracoval. Umělcova netradiční fotokomiksová kniha Skutečný příběh Cílka a Lídy totiž byla jedním ze Svěrákových inspiračních zdrojů při natáčení. Už v začátcích projektu se ale jejich cesty rozešly