Analýza 104 tisíc knih: románům dřív vládly ženy, až později je nahradili muži
Ženy byly dříve v románech téměř všudypřítomné. Spisovatelky ve svých dílech zobrazovaly více hrdinky než hrdiny. Postupně se ale trend začal obracet a románům začali vládnout muži. Až koncem dvacátého století začalo opět přibývat žen spisovatelek. Vyplývá to ze studie, ve které autoři analyzovali 104 tisíc románů.
Románům zpočátku vládly autorky spolu s ženskými hrdinkami a díla se řadila mezi zábavnou literaturu. Postupně ale tento žánr získával na vážnosti a žen podle studie začalo ubývat.
Každá knížka má nějaký osud, říká zakladatel knihovny Libri prohibiti
Číst článek
Počet spisovatelek se během 19. a 20. století snížil na polovinu, a to z padesáti na necelých 25 procent. Ve stejném období zaznamenali autoři studie úbytek ženských postav.
Román se tak pomalu stával doménou mužů. Trend ale koncem dvacátého století začal znovu měnit a spisovatelek opět přibývá.
Měnila se také slova spojovaná se ženami a muži. Například v devatenáctém století se se ženami spojovalo sloveso cítit a s muži sloveso dostat. Ve dvacátém století to byla jiná slova. U ženských postav dominovaly výrazy pro veselí. Kdežto muži se zubili a uchechtávali.
Statistika nabízí neotřelý pohled
Autory studie nazvané Transformace genderu v anglickojazyčné beletrii jsou Ted Underwood, který vyučuje angličtinu a informatiku na univerzitě státu Illinois, a informatik David Bamman z Kalifornské univerzity v Berkeley.
Jak uvádí server Smithsonian, autoři pomocí algoritmu analyzovali literární postavy a také autory celkem 104 tisíc románů. Byla to díla od roku 1703 do roku 2009. Byla tam díla jako Pýcha a předsudek spisovatelky Jane Austenové, Duna od Franka Herberta nebo romány Raymonda Chandlera.
Statistické metody dokážou podle anglisty Setha Longa z univerzity státu Nebraska zaznamenat souvislosti, které mohou literárním teoretikům uniknout. Nabízí podle něj jiný úhel pohledu na literární historii.