Je to jako mandala, po konci cítím prázdno, říká o Colours of Ostrava duše festivalu Holušová
Do dramatických kulis ostravské industriální oblasti Dolních Vítkovic se každoročně sjíždějí desítky tisíc lidí na největší příděl hudby rozličných žánrů na jedné akci v ČR. Své brány tu otevírá Colours of Ostrava, multižánrový a multikulturní festival, který svou barevností už 15 let zviditelňuje "černou" Ostravu na mapě Evropy.
A to není nadsázka, protože například v roce 2016 zařadil britský deník The Guardian festival Colours of Ostrava mezi deset nejlepších letních hudebních festivalů roku.
Masové umění festivalu Pohoda: Solange a alt-J si vás dokážou získat i s málem
Číst článek
"Hledám hudbu s poselstvím a ukazuji lidem krásu. Toho si vážím, a to mě u nich drží. Je to můj splněný sen," tvrdí ředitelka festivalu Zlata Holušová. V duchu svého motta "neuzavírat se žádným vlivům a nestanovovat si žádné hranice" každoročně kvůli Colours podniká cesty na zahraniční festivaly a veletrhy a jedná s muzikanty a producenty.
Za 15 let existence prošla její přehlídka mnoha změnami. Ze začátku byla spíše prezentací neznámých jmen, postupně začala vozit i hvězdy. A také žánrový záběr se rozrůstal na kvalitní jména z oblasti jazzu, world music, rocku, popu i alternativy. Postupně přibyl také doprovodný program - divadla, workshopy, diskuse a filmy.
Tři místa, pětkrát více návštěvníků
Za nimi sem do této moravskoslezské výspy republiky jezdí stále více lidí - z původních 8000 návštěvníků je to dnes víc jak 40 tisíc. A z původní ostravské Stodolní ulice se přehlídka přestěhovala na Slezskoostravský hrad a posléze do Dolních Vítkovic.
Festival se narodil 12. července 2002. Ve slavné Stodolní ulici a na Černé louce se tehdy na šesti scénách představilo 50 kapel. Už na třetím ročníku hrály a zpívaly zahraniční hvězdy Bob Geldof, Natacha Atlasová a Rachid Taha v novém prostředí Slezskoostravského hradu.
Open Air Festival Trutnov na louce u Hrádečku nebude. Pořadatelé musí hledat nové místo
Číst článek
V roce 2006 se časový plán akce rozšířil na čtyři dny a 16 tisíc návštěvníků si poslechlo mimo jiné Roberta Planta a skupinu Värttina. Počty festivalových hostí stoupaly a v roce 2008 překročily hranici 20 tisíc. Těm zpívali Sinéad O´Connorová, Goldfrapp či Happy Mondays, v následujících letech se na festivalových scénách představili také David Byrne, Michael Nyman Band, Stereo MCs či Morcheeba.
V roce 2011 Colours poprvé doprovodil Festival v ulicích, který oživil samotné centrum Ostravy hudbou, divadly i stánky.
O rok později již 29 tisíc návštěvníků poprvé v úchvatném prostředí Dolních Vítkovic - bývalém areálu hutí, dolů a železáren - shlédlo přes 200 kapel, divadel, filmů, diskusí a workshopů. V následujícím roce poprvé za celou dobu konání festivalu ani jednou nepršelo a přijeli Sigur Rós a Jamie Cullum.
Fotoprůřez minulými ročníky:
V roce 2014 už 40 tisíc návštěvníků vidělo Roberta Planta či francouzskou zpěvačku ZAZ. A poslední dva ročníky nabídly až 350 programových bodů na dvaceti scénách, včetně hvězd typu Björk, Kasabian, Underworld či Thievery Corporation.
Pro Zlatu Holušovou a její tým představuje festival celoroční práci, kterou popisuje takto: "Je to jako písečná mandala. Celý rok ji pečlivě, zrníčko po zrníčku, skládáte. Pak vaši práci rozfouká vítr. Vy stojíte znova na zelené louce a připadáte si tak trochu prázdní."
Barvy je ale pak třeba ještě "dočistit," sepsat zprávy pro partnery a dořešit jejich ekonomické aspekty. Až do září je co dělat. A pak se začíná znova.
A mezitím Zlata Holušová od hudby odpočívá: "Po skončení festivalu odjíždím na měsíc do ticha. Třeba na meditační soustředění na Srí Lanku. Tam neposlouchám vůbec nic a ani sama nemluvím."