OBRAZEM: zvuk do autorádia, místa vlastní. Koronavirus proměnil Česko v zemi autokin
V Česku dosud nepříliš oblíbená autokina zažívají díky koronavirové epidemii a s ní spojeným bezpečnostním opatřením renesanci. Venkovní projekce pro návštěvníky v osobních autech se totiž začaly během dubna a května objevovat po celé republice. Kromě filmových projekcí přitom nabízejí i divadelní představení nebo hudební koncerty. Jak takové autokino funguje, zdokumentovala fotografka serveru iROZHLAS.cz.
Za poslední týdny vyrostla autokina například v Brně, Liberci, Mladé Boleslavi, Ústí nad Labem, Příbrami, Slaném, Sokolově nebo v ostravských Dolních Vítkovicích. Od 21. května se začne promítat také v Pardubicích na dostihovém závodišti.
V Praze zahájilo provoz Autokino pod hvězdou, umístěné na hlavním parkovišti výstaviště PVA Expo v Letňanech, ve venkovní kinosál se proměnilo také Nákladové nádraží Žižkov. Projekce pro diváky v autech nabízí nově i břevnovské kino Dlabačov.
Vlastní autokino se otevřelo také u strahovského spartakiádního stadionu. S kapacitou pro 120 automobilů jde v současnosti o největší autokino v metropoli, místa i zvuk je zde navíc vyhrazený i pro diváky bez auta.
Na brněnském výstavišti začíná fungovat autokino, o programu mohou lidé hlasovat
Číst článek
Neúspěch zaznamenaly provozovatelé autokina na parkovišti u koupaliště Džbán nedaleko Divoké Šárky, které mělo fungovat od 6. května. Nakonec na něj ale nesehnali dostatek peněz a skončilo.
Zvuk do autorádia
Princip projekcí je všude víceméně stejný. Vstupné se neplatí za diváka, ale za celé auto. Zvuk k filmu si návštěvníci naladí na frekvenci ve svém autorádiu. Někde nabízejí pořadatelé k zapůjčení reproduktory.
Mezi zaparkovanými vozy musí být dvoumetrové rozestupy. Platí přitom zákaz vystupování nebo stahování střechy. Pořadatelé mnohdy také slibují možnost zakoupit si balené občerstvení a nápoje.
Zážitek z autokina sdílel na svém facebooku i dokumentarista Vít Klusák. Ten se přijel ke stahovskému stadionu podívat na reakce diváků na jeho nový snímek V síti o zneužívání dětí na internetu.
„Parkoviště narvané auty, film byl pár minut před koncem. Zastavil jsem úplně za všemi a podle instrukcí naladil frekvenci v rádiu – hrálo to jak bůh. Plátno bylo obří, kapky (deště) mi nevadily, dotvářely atmo(sféru),“ napsal v úvodu historky o tom, jak měl obavu, že mu přijde vynadat řidič, kterého během projekce nevědomky oslňoval obrysovými světly.
Tarantino hitem autokin
Autokina neuvádějí premiéry, a tak se jejich provozovatelé spoléhají na loňské i starší kinohity. Podle Unie filmových distributorů se tak nejnavštěvovanějším filmem druhého květnového víkendu stalo Tenkrát v Hollywoodu v režii Quentina Tarantina.
Natáčíme, hlásí Česko. Producenti chtějí co nejdříve přivítat zpátky zahraniční štáby
Číst článek
Zájem byl ale také o už zmíněný dokument V síti, komedii Ženy v běhu nebo muzikál Mamma Mia! s podtitulem Here We Go Again.
Tradici autokin se daří udržovat především ve Spojených státech, kde se také v roce 1933 otevřelo vůbec první autokino na světě. Jak připomíná agentura ČTK, bez větších úspěchů se pokusy o zavedení tohoto způsobu sledování filmů objevily také v Evropě a v Česku.
V roce 2008 ztroskotal pokus zřídit v Praze autokino reklamní agentury Ledoborec. Do autokina na Strahově, otevřeného v roce 1999, se jezdilo jen dvě sezony. Žádné aktivity již nevykazuje také autokino Fabia v modřanském Freestyle Parku.
Klasická kina v omezené míře obnovila provoz v pondělí 11. května. V sále ale může být vždy maximálně 100 lidí, každá druhá řada musí zůstat neobsazená a v jednotlivých řadách lze prodat nejvýš dvě sedačky vedle sebe. V kinech zatím také není možné prodávat občerstvení.