Žádná diskriminace, ale užitečné rozhodnutí

Somálská dívka, které přišlo nemožné studovat střední zdravotní školu bez muslimského šátku, nevysoudila nakonec omluvu ani 60 tisíc korun. Odvolací senát zkonstatoval, že nemá nárok na nošení hidžábu na půdě veřejné školy, která musí zůstat neutrálním prostředím.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimské ženy s hidžáby. Ilustrační foto.

Muslimské ženy s hidžáby. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Požadavek na dodržování pravidel, která platí pro všechny, podle soudu není diskriminace. Naopak to byla muslimská studentka, která se domáhala pozitivní diskriminace, práva nosit pokrývku hlavy tam, kde jiní studenti toto právo nemají.

Výrok soudu je zcela opačný, než názor ombudsmanky, která školu před časem obvinila z nerespektování Listiny základních práv a svobod, která je součástí českého ústavního pořádku. 

Podle Anny Šabatové o diskriminaci šlo, neboť právo na projev náboženského přesvědčení navenek má podle ní vyšší prioritu, než neutrálně formulovaný školní řád.

Ateisté a projevy víry

Že se pohledy na tuto kauzu, v našem prostředí mimochodem okrajovou až exotickou, radikálně liší, není známkou právního chaosu, nýbrž projevem demokratické diskuse.

Zatímco ombudsmanka se snažila vcítit do situace muslimské dívky, které je nepříjemné být mezi cizími lidmi nezahalená, soud se naopak vcítil do situace ředitelky školy, na kterou náboženská cudnost studentky neudělala žádný dojem a trvání na hidžábu brala jako schválnost a výstřednost.

Neúspěch žaloby na školu se dal čekat. Somálská dívka přišla do země pověstné ateismem, ve které se skrz prsty hledí i na křesťany, natož na cizokrajné muslimy.

Somálka prohrála soud kvůli nošení hidžábu. Po škole chtěla omluvu a 60 tisíc

Číst článek

Obecně platí, že ateistům je lhostejné, kdo čemu věří, berou víru jako soukromou věc. K projevům víry na veřejnosti už tak tolerantní nejsou a na veřejnou propagaci islámu jsou poslední dobou zjevně alergičtí. 

S hidžábem u nás muslimky uspějí pouze u nepočetné skupiny lidskoprávních aktivistů a multikulturních alternativců. Taková je realita. Pražský městský soud vyšel vstříc většinovému mínění, že hidžáb u nás do škol nepatří.

Užitečné je rozhodnutí soudu především pro školy, školní inspekci či ministerstvo školství, aby příště netápaly, na čí stranu se v případě zahalování muslimskými šátky postavit.

Autor je komentátor Deníku.

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme