Vyloučení z KSČM jak za starých časů

Člověk nemusí být historik, aby věděl, že zbavovat se členů, kteří nějakým způsobem narušují dogma, mají komunisté takříkajíc v genech. Mnohdy přitom vyloučení ze strany mělo drastické souvislosti – za Stalina i Gottwalda předcházelo trestům smrti anebo dlouhému vězení.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Dolejš byl vyloučený z KSČM

Jiří Dolejš byl vyloučený z KSČM | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Později sice teror poněkud ustoupil, ale vylučovalo se pořád. A dokonce v ohromném rozměru – na počátku normalizačních 70. let bylo v tehdejším Československu vyloučeno nebo vyškrtnuto z KSČ okolo půlmilionu osob. A jelikož strana rozhodovala o všem, mělo to existenční následky. A dopady na celé rodiny včetně vzdělání dětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Konrád: Vyloučení z KSČM jak za starých časů

Proti tomu je současné vyloučení někdejšího místopředsedy KSČM a skoro dvě dekády poslance Jiřího Dolejše zanedbatelné, žádná újma mu tím nehrozí. Ale v mnohých očích vedení komunistů na čele s předsedkyní Konečnou prokázalo trvanlivost genetického dědictví: když někdo zevnitř stranu kritizuje, nemá v ní co dělat. Pluralita názorů a diskuse jsou nežádoucí.

Přičemž jde v Dolejšově případě o věc poměrně kuriózní, protože de facto jej ze strany vypudil jeho pohled na hnutí Stačilo.

KSČM ukončila členství Dolejšovi. Bývalý poslanec prý porušoval stanovy a poškozoval stranu na sítích

Číst článek

Zřejmě sice duchovní dítko Konečné, které ale nechal zaregistrovat Daniel Starzik, šéf Spojených demokratů – Sdružení nezávislých, jinak známý coby blogger Vidlák a podle Dolejše dezinformátor. Jestli má vyloučený exposlanec pravdu, nebo to přehání, si lze ověřit na Vidlákových stránkách.

A bez ohledu na to se dá říci, že se nekomunista Vidlák vlastně stal příčinou vyloučení komunisty naopak přímo autentického. Jak by se dal Dolejš nikoli neprávem označit. A jako takový v řadách KSČM dnes nepohodlný.

Protože ta je ve Stačilo se Starzikovým – Vidlákovým SD-SN a také s ČSNS, vzniklou z bývalé Československé strany socialistické v pevném svazku. A to coby příslovečná bohatá nevěsta, protože KSČM dostává od státu finance za více než tři a půl procenta hlasů v posledních sněmovních volbách. A dodejme: nevěsta ovšem zásadní značkou Stačilo nedisponující. Jejího hlasitého a ještě pořád docela známého kritika Dolejše se tedy rázně zbavila. Ve starém dobrém soudružském duchu.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme