V USA roste napětí, panují obavy z povolebních nepokojů

Šance na vítězství obou kandidátů v klání o post prezidenta Spojených států jsou necelé dva týdny před volbami – podle průzkumů veřejného mínění – zcela vyrovnané. Napětí v americké společnosti prudce roste. Ať už zvítězí demokratka Kamala Harrisová nebo republikán Donald Trump, dají se očekávat občanské nepokoje.

Komentář Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidáti na americkou prezidentku a prezidenta Kamala Harrisová a Donald Trump

Kandidáti na americkou prezidentku a prezidenta Kamala Harrisová a Donald Trump | Foto: Marco Bello, Jeenah Moon | Zdroj: Reuters

Oba kandidáti v závěrečné fázi kampaně stupňují vzájemné osobní útoky. Trumpovy výpady proti Harrisové jsou často urážlivé. Exprezident opakovaně – i s pomocí vulgarismů – zpochybňuje její inteligenci a kompetenci. Pokud prý bude zvolena, může to být konec Ameriky, jak ji známe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Pehe: V USA roste napětí, panují obavy z povolebních nepokojů

Harrisová se pokusila poté, co vystřídala prezidenta Joea Bidena v čele demokratické kandidátky, dělat pozitivní kampaň. Mluvila o tom, že se je potřeba zaměřit na budoucnost, chtěla do americké společnosti vrátit pozitivní energii.

Jenže se ukázalo, že tato taktika tváří v tvář Trumpovým agresivním osobním útokům nefunguje. A exprezident začal stahovat náskok, který na něj Harrisová získala po nominačním sjezdu Demokratické strany na konci srpna. Harrisová tedy také přešla k osobním útokům.

Harrisové pomáhají i republikáni

V posledních týdnech poukazuje stále častěji nejen na Trumpovu občasnou zmatenost, která souvisí s jeho věkem, ale i na nebezpečí, které – nejen podle ní – představuje případný návrat Trumpa do Bílého domu pro americkou demokracii.

Varuje před autoritářskými sklony exprezidenta. Poukazuje opakovaně na jeho zpochybňování výsledků voleb. A na jeho roli v útoku davů na budovu Kongresu z 6. ledna 2021.

25:14

Amerikanista Pondělíček: Trump výrazně zhrubl. Může to být taktika, ale i projev stáří

Číst článek

Harrisové pomáhají i významné osobnosti Republikánské strany z dob před tím než stranu ovládli stoupenci Trumpova hnutí MAGA. Jsme tak svědky – v americké politické historii málokdy vídané –, spolupráce mezi demokratickou kandidátkou na prezidenta a významnými republikány, kteří stojí v opozici vůči Trumpovi – například Liz Cheneyové.

S rostoucím politickým napětím sílí i hrozby fyzického násilí. Trump jen o vlásek unikl smrti při pokusu o atentát při volebním shromáždění v Pensylvánii, pokus o druhý atentát byl na Floridě zmařen až na poslední chvíli.

Někteří skalní příznivci Trumpa mluví o tom, že v obou případech vyvázl bez vážné újmy, jako o zásahu boží prozřetelnosti, což samozřejmě jen posiluje v jeho táboře atmosféru osudovosti nadcházejících voleb.

I Trump dál přitvrzuje

Bohužel sám Trump a jeho viceprezidentský kandidát J. D. Vance nevyužili útoků na Trumpa k tomu, aby se pokusili emoce v americké společnosti ochladit. Tvrdí, že za pokusy o atentáty může vyhrocená rétorika demokratů.

4:13

Cena benzinu byla za Trumpa nižší. Inflace za vlády Bidena vzrostla na 5,7 procenta, srovnává farmář

Číst článek

Vance i Trumpův hlavní spojenec a miliardář Elon Musk se na veřejných shromážděních otevřeně podivují, že ještě nikdo nespáchal atentát na Harrisovou. Chtějí tím nejen naznačit, že za násilí mohou především demokrati, ale také vytvořit dojem, že Harrisová je na rozdíl od Trumpa kandidátkou natolik bezvýznamnou, že za atentát ani nikomu nestojí.

Je to rétorika velmi nebezpečná, která nakonec může skutečně nějaký útok na Harrisovou vyprovokovat. Aby přilévání oleje do ohně nebylo málo, Trump tváří v tvář průzkumům, které mu nedávají jasnou šanci na vítězství, začal opět, stejně jako v roce 2020 před svou prohrou, tvrdit, že volby mohou být zmanipulované.

Spojené státy jsou před volbami rozdělené do dvou zhruba stejně velkých politicky nesmiřitelných společenských táborů, které naslouchají vlastním médiím a nad kterými dnes nestojí žádné společné zprostředkující instituce s dostatečně silnou autoritou.

To je při stále vyhrocenější rétorice obou prezidentských kandidátů, potenciálně výbušná situace, která, jak varuje stále více amerických komentátorů, může vyústit po volbách v těžko zvladatelné násilí.

Autor působí na New York University Prague

Jiří Pehe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme