Stal se Andrej Babiš agentem Burešem nevědomě?

Andrej Babiš (ANO) se před listopadem 1989 opakovaně stýkal s příslušníky komunistické StB. Považoval to za běžnou součást práce, protože působil v podniku zahraničního obchodu a pobýval v cizině. V době, kdy vstoupil do politiky, nemohl kvůli tomu získat negativní lustrační osvědčení. Prezident Miloš Zeman ho po něm nepožadoval a jmenoval ho ministrem financí v Sobotkově vládě. Později mu to nebránilo v tom, aby se stal premiérem.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Ladislav Křivan | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Andrej Babiš kontakty s příslušníky komunistické státní bezpečnosti sice nepopíral, zároveň vylučoval vědomou spolupráci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Hartman: Stal se Andrej Babiš agentem Burešem nevědomě?

Při následných soudních sporech se opíral o to, že vázací akt i většina jeho spisu byla v prosinci 1989 zničena. Když se k tomu přidaly svědecké výpovědi tehdejších agentů komunistické StB, dokázal Andrej Babiš opakovaně vyhrávat soudní spory.

Slovenská justice mu dávala za pravdu, že byl evidován pod krycím jménem Bureš neoprávněně. Listinné důkazy v  rozhodování tehdy nehrály zásadní roli. Platilo to až do zásahu slovenského Ústavního soudu.

Ten konstatoval, že žalovanou institucí nemá být Ústav paměti národa, ale ministerstvo vnitra. Ještě důležitější je ta pasáž rozsudku, která zpochybňuje věrohodnost výpovědí bývalých estébáků.

V pokračujících soudních sporech by se tak logicky mělo spíš přihlížet k listinným důkazům. K nim patří zhruba desítka různých na sobě nezávislých spisů.

V nich se podle analýzy slovenského Ústavu paměti národa objevují zmínky o kontaktech Andreje Babiše s estébáky. Zmiňované materiály vytvářeli příslušníci této represivní složky v době před listopadem 1989. Těžko v té době mohli mít zájem důkladně a konspirativně falšovat spolupráci s Andrejem Babišem. Museli by opakovaně přelstít vnitřní kontrolu.

Babiš s StB vědomě nespolupracoval, konstatovalo slovenské ministerstvo. Obě strany uzavřely smír

Číst článek

Jinak by riskovali postih, včetně případného trestního stíhání a pobytu za mřížemi. Konec komunistického režimu byl v té době v nedohlednu a ještě vzdálenější byla Babišova politická kariéra. Zkrátka neměli motivaci k takovémuto jednání.

Pochybnosti nezmizí

Proto je poněkud překvapivé, že se slovenské ministerstvo vnitra neodvážilo pustit do soudního sporu a přistoupilo na navržený smír.

Na základě už zmiňovaných zmínek o Babišových kontaktech s komunistickou státní bezpečností naopak neudivuje, že ho předseda hnutí ANO prostřednictvím právníků navrhnul.

Získal tak potvrzení, že s komunistickou státní bezpečností nespolupracoval vědomě a že byl ve svazcích evidován neoprávněně.

Andreji Babišovi se to nepodařilo docílit prostřednictvím pravomocného soudního verdiktu. Takže už nepůjde ověřit, jestli by spor s ministerstvem vnitra skutečně vyhrál, nebo ne. Po formální stránce je tak očištěn.

Neznamená to, že tím zmizí pochybnosti o tom, zda jeho kontakty s estébáky byly skutečně nevědomé. Ústav paměti národa ho i navzdory uzavřenému smíru hodlá nadále evidovat jako spolupracovníka komunistické StB.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Petr Hartman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme