Babiš s StB vědomě nespolupracoval, konstatovalo slovenské ministerstvo. Obě strany uzavřely smír

Slovenské ministerstvo vnitra uznalo, že český expremiér Andrej Babiš (ANO) byl v dokumentech československé tajné policie StB neoprávněně evidován jako její agent a vědomě s ní nespolupracoval. Úřad s Babišem uzavřel smír ve sporu o ochranu osobnosti týkající se neoprávněné evidence ve svazcích StB a soud jej schválil. Ministerstvo uzavření smíru zdůvodnilo dvěma právními analýzami a také tím, že prý existuje vysoké riziko jeho prohry ve sporu.

Aktualizováno Bratislava (Aktualizováno: 22:13 21. 10. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Slovenské ministerstvo vnitra podotklo, že v takovém případě by Babiš mohl dodatečně uplatňovat vysoké finanční nároky na náhradu škody. „Toto riziko bylo v kontextu efektivního hospodaření s veřejnými financemi neakceptovatelné,“ napsal úřad.

Smír uzavřený na základě dvojice právních analýz tak podle ministerstva předchází možným finančním ztrátám státu.

První rozsudek k Babišovu střetu zájmů: Kraj prohrál spor s ministerstvem o vrácení dotace na traktor

Číst článek

„Postup je plně v souladu s naší snahou chránit finanční zájmy Slovenska a zabránit zbytečnému plýtvání veřejnými financemi,“ napsalo ministerstvo vnitra.

Podle ministerstva se Babiš zavázal, že vůči Slovensku nebude kromě jiného uplatňovat žádné nároky na náhradu škody v souvislosti s jeho evidencí u StB a stáhne své stížnosti podané u Evropského soudu pro lidská práva.

„Nikdy jsem nepochyboval, že ten spor vyhraju, proto jsem řekl, že se budu soudit klidně do konce života. Nikdy jsem s StB nespolupracoval, neexistuje ani nemůže existovat jediný důkaz, který by dokazoval něco jiného, a proto jsem i čtyřikrát vyhrál soud,“ sdělil v reakci Babiš.

„Jsem rád, že je to definitivní, dvanáct let mě to zásadně poškozovalo, zneužívali to mí političtí soupeři a uráželi mě. Omluvu neočekávám, na to nebudou mít odvahu,“ dodal.

Plakát s Andrejem Babišem jako agentem StB | Foto: Adolf Horsinka | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Podle poslance a historika Pavla Žáčka (ODS) je třeba zdůraznit, že nejde o rozsudek soudu, ale smír, který soudní rozhodnutí nemůže suplovat.

„A kdybychom to měli brát podle našich pravidel hry…kdyby (Babiš) dnes požádal o lustrační osvědčení, a je možné, že o něj v minulosti požádal, dostal by rezultát oficiální ministerstva vnitra, že je stále evidován. Takže ta neoprávněnost evidence, to je taková zvláštní právní floskule, která podle mě nemá reálný význam, ona ani historicky nemá reálný význam,“ řekl Žáček Českému rozhlasu.

Babiš se již léta snažil u slovenských soudů dosáhnout verdiktu, že je v dokumentech StB neoprávněně veden jako její agent. Naposledy soudy na Slovensku rozhodly, že Babiš měl žalovat slovenské ministerstvo vnitra a nikoliv slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), který na Slovensku svazky StB spravuje.

Slovenská policie zřizuje zvláštní vyšetřovací tým. Má prověřit postupy během covidu-19

Číst článek

„Podle Ústavu paměti národa oprávněnost evidence Andreje Babiše jako tajného spolupracovníka StB dokazuje více spisů StB, které na sebe obsahově a chronologicky navazují. Rozhodnutí Ministerstva vnitra SR uzavřít smír na tomto faktu nic nemění,“ napsal ČTK mluvčí ÚPN Michal Miklovič. ÚPN je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů.

Babiš v roce 2012 v souladu s tehdejší praxí slovenských soudů zažaloval ÚPN, který na Slovensku spravuje svazky StB. Ústavní soud ale o pět let později, kdy zrušil dřívější verdikty krajského i nejvyššího soudu v Babišův prospěch, toto pravidlo prolomil. Ústavní soud tehdy ovšem neuvedl, kdo má být žalovanou stranou.

V roce 2019 pak ústavní soud zrušil ještě další rozhodnutí krajského i slovenského nejvyššího soudu, které naopak Babišovu žalobu ve zmíněné kauze zamítly; příslušný senát to zdůvodnil tím, že obecné soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovaným.

Právě řešení této otázky a nikoliv samotné oprávněnosti evidence Babiše v dokumentech StB bylo hlavním tématem, kterým se pak slovenské soudy zabývaly.

Archivní dokumenty uvádějí, že Babiš se v roce 1980 stal důvěrníkem StB a o dva roky později ho podle nich ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale při projednávání Babišovy žaloby u okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl.

5:13

Škola v Benešově zažalovala ministerstvo zemědělství. Kvůli Babišovu střetu jí neproplatilo dotaci na traktor

Číst článek

Slovenský ústavní soud ve verdiktu z roku 2017 zpochybnil věrohodnost bývalých příslušníků StB, kteří u obecných soudů vypovídali v Babišův prospěch a jejichž výpovědi byly tehdy považovány za klíčové.

Uzavření smíru ministerstva s Babišem je podle českého historika Petra Blažka, ředitele Muzea paměti XX. století v Praze, naprosto výjimečné. „Není to něco běžného,“ řekl České televizi. „Máme dostatek důkazů k tomu, že Andrej Babiš jako tajný spolupracovník s krycím jménem Bureš spolupracoval s jednou částí Státní bezpečnosti,“ uvedl Blažek.

Rozhodnutí vnitra je tak podle Blažka v rozporu s informacemi, které jsou o Babišově spolupráci s StB známy. „Máme k dispozici nejenom část ze svazku, který byl veden k Andreji Babišovi jako k tajnému spolupracovníkovi Státní bezpečnosti, ale i zmínky o tajném spolupracovníkovi s krycím jménem Bureš v mnoha dalších svazcích,“ doplnil.

ČTK, vdv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme