Slovenská policie zřizuje zvláštní vyšetřovací tým. Má prověřit postupy během covidu-19

Slovenská policie zřizuje zvláštní vyšetřovací tým, který se má zabývat kroky státu za pandemie nemoci covid-19. Novinářům to řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Stíhání v případu už dříve zahájily prokuratura a také mezitím zrušená elitní policejní jednotka NAKA. Hnutí Slovensko reagovalo tvrzením, že slovenské zdravotnictví nebylo po předchozích vládách premiéra Roberta Fica a prezidenta Petera Pellegriniho připraveno na zvládnutí pandemie.

Bratislava (Aktualizováno: 17:31 21. 10. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok | Zdroj: Profimedia

Nynější vládní politici na Slovensku během silných vln koronavirové nákazy nebyli u moci a tehdy zpravidla vystupovali proti epidemickým restrikcím či nepodpořili očkování proti covidu-19.

4:45

Šéf Hlasu na Slovensku se přidal ke kritice zprávy o covidu. Kotlár v ní tvrdí, že vakcíny měnily DNA

Číst článek

„Nejsem spokojen, jak se to dosud vyšetřovalo. Tempo vyšetřování nebylo dostatečné. I proto jsme zřídili tento tým,“ uvedl Šutaj Eštok. Tvrdil, že postupy státu nebyly za covidu-19 zvládnuté a že občané byli terorizováni.

Podle ministra se má vyšetřovací tým zaměřit na to, kdo je zodpovědný za zbytečná úmrtí během pandemie covidu-19, za předražené nákupy zdravotnického materiálu, dále za nákup vakcín a za financování mobilních odběrových míst, kde se lidé mohli testovat na koronavirus. Ministr tvrdil, že na Slovensku, které má 5,4 milionu obyvatel, zbytečně zemřelo během covidu-19 na 20.000 lidí.

„Byli to především politici jako Fico, kteří během pandemie svolávali lidi na náměstí, radili lidem, aby si sundali roušky a snažili se i přes mrtvoly dostat zpět k moci,“ poznamenal exministr vnitra a poslanec hnutí Slovensko Roman Mikulec.

6:44

Zákaz návštěv nemocnic kvůli covidu moc nefunguje, nakažení jsou i zdravotníci, říká primář Dlouhý

Číst článek

Slovensko v letech 2020 a 2021 například plošně testovalo obyvatele na koronavirus. Úřady tehdy zavedly také různé epidemické restrikce, proti kterým vystupovali z opozice nynější slovenští vládní politici včetně již čtyřnásobného premiéra Fica. Řada z nich rovněž nepodpořila očkování proti covidu-19. Slovensko se pak v EU řadilo k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva proti covidu-19.

Prověřit postup státu za pandemie měl také vládní zmocněnec a odpůrce očkování Peter Kotlár. Ten na začátku října oznámil, že navrhl kabinetu zastavit očkování mRNA vakcínami proti covidu-19. Bez předložení důkazů tvrdil, že vakcíny mění lidskou DNA.

Někteří vládní politici pak reagovali, že Kotlár nesplnil zadání vlády a při své práci se věnoval jiným záležitostem. Kotlárova tvrzení odmítli kromě jiných slovenští vědci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme