Slováci považují český vývoj nákazy za hrozivý a nezvládnutelný
Na Slovensku kvůli vývoji nákazy koronavirem bijí na poplach. V Česku vláda lidi chlácholí – navzdory rekordním číslům.
A Slováci chtějí zařadit Česko mezi červené země, což znamená, že kdokoliv překročí hranice, bude muset jít na dva týdny do karantény. Pro čilý česko-slovenský rodinný, ekonomický i společenský život je to zdrcující zpráva. Ale Slovákům se nelze divit.
„Je to kritické, může se nám to vymknout z rukou,“ uvedl slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí v pátek, kdy měla země 190 nových nakažených. V Česku bylo ve stejný den 1447 případů a ředitel Ústavu zdravotnických informací Ladislav Dušek označil stav za „kontrolované šíření nemoci“. Premiér Andrej Babiš prohlásil, že hygienické stanice zvládají trasování, ačkoliv praktičtí lékaři, nakažení i samotní hygienici tvrdí opak.
O zařazení Česka na červený seznam rozhoduje slovenský ústřední krizový štáb v pondělí. Pro každého, kdo překročí hranici z Česka na Slovensko, by červená znamenala povinnost zaregistrovat se na regionální hygieně a nastoupit do karantény. S možností jít po pěti dnech na test.
Protože by to byla pohroma – na tom se shodují politici na obou stranách – jedná se o změkčení režimu, například o možnosti vyhnout se karanténě, když někdo ze Slovenska pobude v Česku jen den či dva. Což samozřejmě neřeší situaci Čechů dojíždějících na Slovensko.
Přiznání reality až po volbách?
„Na konziliu jsme jako odborníci jednoznačně konstatovali, že Česká republika v plném rozsahu splňuje kritéria. Situace v Česku je vážná a není velká naděje rychle zvládnout nástup infekce, který je hrozivý,“ poznamenal slovenský ministr zdravotnictví.
Němci zavírali noční kluby, Polsko nezrušilo roušky. ‚Tohle je daň,‘ říká expert k nárůstu nakažených v Česku
Číst článek
Což je přísný soud podpořený jistě jen argumenty epidemiologickými, ale mějme na paměti, že Slováci víc než třeba Němci nebo Belgičani sledují i celkové české dění kolem nákazy. Třeba nedávnou akci „roušky ano,“ vyhlásí ministr zdravotnictví, „roušky ne,“ opraví se stejný ministr po zásahu premiéra. Nebo aktuální přestřelky Babiš – Hamáček o nasazení policie na pomoc při trasování a o zřízení Ústředního krizového štábu. A z Bratislavy to vidí jasně: není velká naděje na zvládnutí infekce.
Česko je třetí nejhorší zemí v EU v přepočtu případů za posledních čtrnáct dní na sto tisíc obyvatel. Vede Španělsko před Francií, Slovensko je 17. se čtvrtinovými počty ve srovnání s Českem. A to ještě zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula v České televizi upozornil, že jsme na tom vlastně hůře než Španělsko, které má sice více nakažených denně, ale trend už je sestupný.
I slovenská vláda je pod palbou kritiky, že přes léto zaspala – je stále málo odběrových míst, málo epidemiologů, chybějí data i seriózní prognózy, není připraveno trasování většího počtu nakažených… To je všechno pravda, ale na prahu druhé vlny udělal kabinet Igora Matoviče první podstatný krok k jejímu zvládnutí: připustil si, že krize je tady.
Pomůže k tomu vládě české červená z Bratislavy, nebo se dočkáme přiznání reality až po volbách?
Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus
Výsluhy jsou nedotknutelné. Bohužel
Julie Hrstková
Klimatická konference v Baku a české couvání před budoucností
Petr Šabata
Ruský plyn zase teče do Česka. Hodnotová politika platí jen do doby, než přijde první sousto
Petr Honzejk
ATACMS nad Ruskem – a ty druhé rakety
Libor Dvořák