Nástupci 'Orla Eddieho'
Třicet let poté, co na olympijských hrách v Calgary bojoval britský skokan na lyžích spíš o přežití než výsledek, následují Eddieho Edwardse i další sportovci, kteří jsou v Jižní Koreji hlavně kvůli účasti. Na slavnostním ceremoniálu budou v Pchjongčchangu poprvé zástupci Ekvádoru, Eritreje nebo třeba Singapuru.
Jméno lyžařky Shannon-Ogbani Abedaové nijak vysoko ve výsledkové listině sjezdových disciplín v následujících dnech nenajdete, ale už jen to, že je to premiéra sportovce z Eritreje na zimních olympijských hrách, z ní dělá zajímavou závodnici.
Něco podobného před třiceti lety zažil v Calgary nejen trochu zavalitý skokan na lyžích Eddie Edwards, který byl na obou můstcích s přehledem poslední, ale také posádka jamajského čtyřbobu – populární Kokosy na sněhu.
Z atrakce v podobě jamajských bobistů se ale postupem času stala konkurenceschopná posádka a vrcholem bylo 14. místo v Lillehammeru v roce 1994.
Na to chce navázat ženský jamajský dvojbob, který ale má výrazně vyšší ambice mířící minimálně do elitní desítky. A tak už před začátkem Her v Pchjongčchangu je pilotka Jasmine Fenlatorová v hledáčku novinářů, což bylo vidět i po slavnostním vyvěšení jamajské vlajky v olympijské vesnici.
Jamajka jako příklad
A tak třeba za dalších 30 let budeme na zimních olympijských hrách sledovat sportovce z Eritreje bojující o výsledek a ne jen o naplnění coubertinovského hesla. O tom, jak důležité je zúčastnit se, v Calgary přesvědčili jamajští bobisté. A i když stejný vzorec nemůže fungovat všude, rozmanitost států může Hrám rozhodně prospět.
Dohromady posílá své závodníky do soutěží v Pchjongčchangu 92 národních olympijských výborů, a přestože budou výkony některých exotických sportovců vyvolávat ve fanoušcích spíš úsměvy, má účast Etritreje, Singapuru i Ekvádoru význam - nejen symbolický.
Začíná velký světový celní vabank
David Klimeš
Jourová vs. Musk? To je nerovný boj
Kateřina Perknerová
Trumpova opatření pro boj s migrací už narážejí na odpor
Jiří Pehe
Pravice Elona Muska
Jan Fingerland