Čunek nasazuje krk za nemocnici
V pondělí proběhne zasedání zastupitelstva Zlínského kraje a první body jeho programu jsou věnovány zdravotnictví. Taková zpráva vlastně ani není zpráva, napadne každého. Proč by se měl člověk zajímat o Zlínsko a o to, jak tam fungují nemocnice? Probírat se bude něco tak naprosto nudného jako ekonomická bilance nemocnic, změna jejich stanov nebo rozdělování dotací.
Nesmělo by ale jít o Zlín, kde je hejtmanem Jiří Čunek z lidové strany, který se rozhodl za Zlínem postavit zbrusu novou nemocnici v ceně osmi miliard korun a tu starou zrušit. Proto jsou krajští zastupitelé Zlínského kraje, tamní lékaři i mnozí občané notně nervózní z vyhlídky, co se v pondělí přihodí.
Čunek na poslední chvíli oddálil hlasování o nemocnici. O osmimiliardové investici se rozhodne v pátek
Číst článek
Krajští zastupitelé už stavbu nemocnice dvakrát odmítli, naposledy v červnu. Měli celkem pochopitelné námitky. Na novou nemocnici sice vznikl projekt, ovšem jeho cena není podle kritiků věrohodná. Srovnatelně velké nemocnice se v okolních zemích staví za částku, která by odpovídala nejméně deseti miliardám – a to ještě ve výjimečných případech bez komplikace.
Není úplně jasné, jak kraj bude stavbu financovat, přesněji z jakých zdrojů bude splácet příslušné půjčky. Zlínský kraj nemá pro zdravotnictví rozvojový plán, který by popsal, jak bude krajský systém po dostavbě nové nemocnice fungovat, a tedy ani to, jak vyjde s platbami od zdravotních pojišťoven.
Mimořádně riskantní podnik
Zastupitelé nakonec konečný verdikt o stavbě odložili s tím, že je třeba nejdříve vyjasnit, jestli není výhodnější modernizovat současnou Baťovu nemocnici v centru krajského města. Proto bude zpracována analýza, která ale bude hotova nejdříve začátkem příštího roku.
Plán Jiřího Čunka je v tuzemských podmínkách něčím naprosto neobvyklým. Jak sám tvrdí, a v zásadě má pravdu, za posledních 30 nebyla postavena jediná nová nemocnice na zelené louce, a je tedy na čase s tím začít.
Zní to odvážně a velkolepě: proč by neměli mít obyvatelé Zlínska přístup k té nejlepší zdravotní péči, kterou přece nejlépe nabídne ten nejmodernější zdravotnický komplex? Proto logicky vznikají obavy, že se hejtman svůj sen znovu pokusí prosadit v rámci jednání zastupitelstva.
Zároveň platí, že stavět nemocnici je mimořádně riskantní podnik, a to zvláště v případě, kdy je projekt nedokonale připraven jako ve Zlíně. Také existuje námitka, že nové nemocnice české zdravotnictví nepotřebuje. Je tu přece dost starých a obvykle stojí na místech s lepší dostupností.
Proto nejde vyloučit, že se kritici projektu z krajské opozice i koalice pokusí Jiřího Čunka svrhnout, aby byl s nepromyšlenou stavbou jednou provždy pokoj. I tento přístup se dá pochopit u těch, kdo mají zkušenost s impulzivním hejtmanem.
Manévry v zapadlém kraji jsou dramatické, ale hlavně obsahují celorepublikový rozměr. Vyplatí se modernizovat, případně rozšiřovat stávající nemocnice, nebo je výhodnější postavit něco nového? Taková otázka se řeší ve Zlíně a při pohledu zvenku by bylo nejlepší, kdyby se ji podařilo rozřešit racionálně a na základě věcných argumentů. Jen jestli toho budou hejtman a jeho protivníci ještě schopni.
Autor je komentátor serveru Echo24
Hledá se vrah
Iva Pekárková
‚Chceme, aby české rodiny měly kde bydlet…‘
Petr Fischer
Bylo to rychlé. Syrští povstalci získávají mezinárodní legitimitu
Jan Fingerland
Šedivé myši stranám voliče nepřitáhnou, a tak se bude šíbovat s lídry
Lukáš Jelínek