Jak Severní Korea vyhrála zimní olympiádu

Ještě před pár dny se Kim Čong-un a Donald Trump hádali, kdo má větší jaderné tlačítko. V úterý se zástupci obou Korejí dohodli na prudkém zlepšení vzájemných vztahů. Máme být překvapeni?

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soohorang a Bandabi, maskoti olympijských a paralympijských her v Pchjongčchangu.

Soohorang a Bandabi, maskoti olympijských a paralympijských her v Pchjongčchangu. | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

Kontrast obou situací nemůže být větší. Obecně se dá říci, že celý loňský rok byl na Korejském poloostrově obdobím rychlého zhoršování vztahů, dokonce to chvíli vypadalo, že stačí pár neopatrných slov, a jaderná válka je tu.

Jen tak na okraj poznamenejme, že i když největší kritiku sklízel za svou neopatrnou rétoriku Donald Trump, kořeny krize leží jinde. Zejména ve zrychlujícím se tempu jaderných a raketových zkoušek v KLDR v posledním roce a také v tom, že Barack Obama se pokoušel problém spíše vysedět a po osmi letech odkázat dalšímu prezidentovi, jenže v horším stavu.

Novoroční obrat

Pak ale v novoročním projevu Kim Čong-un zmínil možnost, že by se obě Koreje mohly na něčem dohodnout, na což jihokorejský prezident Mun Če-in reagoval vstřícně. A po tomto úterý je, alespoň zdánlivě, mnohé jinak.

Zástupci obou Korejí se sešli v pohraniční demilitarizované zóně a dohodli řadu ústupků. Mezi ně patří i symbolická účast komunistického severu na zimní olympiádě, která se bude už brzy konat u sousedů na jihu. Obnovena bude také horká linka mezi armádami obou zemí, která by mohla zabránit nechtěné eskalaci a možná i návštěvy rozdělených rodin.

KLDR a Jižní Korea u jednacího stolu. Státy se dohodly na účasti Severokorejců na olympiádě

Číst článek

Lze to chápat jako ukázku, že po dobrém se dá dosáhnout více než po zlém. Při bližším pohledu se spíš zdá, že KLDR diplomacii opravdu umí. Je zřejmé, že se Severní Korea dostávala do úzkých, i kvůli další sadě sankcí, které na ni uvalila Rada Bezpečnosti po posledním raketovém testu z konce loňského roku.

Dostat se z rohu

Obrátit se na Jižní Koreu a naznačit ochotu ustoupit byl velmi logický krok. Tento postup totiž narušuje jednotný postoj Jižní Koreje a USA, a také oslabuje případnou podporu tvrdšího amerického postupu na mezinárodní scéně – teď se všichni budou radovat z uvolnění napětí. KLDR dokonce ani nemusela jednat s Američany. Přitom ji tyto ústupky nic nestojí, naopak tím mnohé získá. V boxu se tomu říká dostat se z rohu.

Z mezikorejského jednání vzešly i další dohody. Korejská republika je ochotná za to, že KLDR pošle na olympiádu delegaci a obnoví vojenskou horkou linku, omezit uplatňování alespoň některých sankcí, mluví se o dočasném zastavení jihokorejsko-amerických vojenských cvičení a také ukončení provozu jihokorejských tlampačů na hranici. Přitom to byla KLDR, kdo přerušil horkou linku i program setkávání rodin. Neboli, řečeno s klasiky, Jižní Korea nechce slevu zadarmo.

Odklad krize

Je samozřejmě dobře, že se napětí uvolňuje, a že perspektiva války, jež by vypukla jen kvůli příliš velkému egu některých státníků, je zase zažehnána. Je to ale jen jako vzít si prášek na bolest zubů. Zdrojem napětí je přece skutečnost, že Severní Korea se rozhodla získat jadernou zbraň, vyvinout mezikontinentální střelu a obě technologie úspěšně zkombinovat.

První dva komponenty už Kim Čong-un má a je možné, že právě rok 2018 vstoupí do dějin jako doba, kdy se to Kimovi povedlo. Jeho režim tím získá takřka úplnou nedotknutelnost. Bude to hrát roli ještě dávno poté, co si na klidné a dobře zorganizované zimní olympijské hry 2018 nikdo ani nevzpomene.

Jan Fingerland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme